Lekce

LEKCE – Poslušnost Bohu – Noe 1

20140518_115924Téma: Poslušnost – Noe 1
Hlavní myšlenka: Poslechni Boha, pomůže ti
Verš: Všechno, co Hospodin promluvil, budeme plnit a poslouchat. Exodus 24,7 (ČSP)
Genesis 5

1. PŘIVÍTÁNÍ – přivítání s rolničkami a písničkou „To je supr” – Učitelé
Pustí se písnička na CD, začne se zpívat a rozdávají se dětem rolničky. Pak učitel rolničky vybírá zpátky a ptá se: “Jak se jmenuješ rolničko?” Děti říkají svoje jména.

2. PRAVIDLA V V (V=více dětí) SEMAFOR – Učitel 2, dítě
a) Otázka: Děti, víte co je semafor? Kde semafory jsou?
b) Vysvětlíme dětem stručně a jasně nová pravidla: Každé dítě má svůj kolíček s obrázkem a jménem. Všichni začínáme na zeleném světle semaforu se smilíkem. Když dítě zlobí, posune se o jednu barvu na semaforu nahoru na oranžovou s trochu zamračeným smilíkem (oranžová barva = varování). Když dál zlobí, posune se na červenou barvu s úplně zamračeným smilíkem (červená barva = stop). Pokud dítě zlobí potřetí, zavolají se rodiče a odvedou si dítě na zbytek doby na dospělácké shromáždění a dítě se již ten den nemůže do nedělky vrátit. Pokud je dítě hodné a zůstane na zelené barvě semaforu, dostane na konci programu nálepku.

3. SBÍRKA A ÚVOD DO TÉMATU – Hádanky, sbírka – Učitel 1
Pomůcky: hračka lodičky, krabička na sbírku, odměny
Děti mám pro vás 3 hádanky. Kdo uhádne hádanku, dostane odměnu. Tohle je 1. hádanka (učitel předvede rukou vodu). Děti je to mokré a studené, co to je? …voda
Teď 2. hádanka (učitel předvede, že pádluje v lodi). Jezdí to po vodě, co to je? (nápověda hračka loďky) … loďka
No a 3. hádanka. Má to na hlavě a slyším tím. Co to je ? (nápověda ukázat na ucho) …uši
No a my si dnes začneme vyprávět příběh z Bible, kde bude velká voda, jedna skvělá loď a člověk, který měl uši na správném místě a poslouchal Boha.
Děti, ukažte mi obě uši. Co ušima děláme? … posloucháme. No a teď můžeme Pánu Bohu poděkovat, že nám stvořil uši, že máme čím poslouchat. Poděkovat mu můžeme i tím, že mu dáme korunky do sbírky. Tyhle korunky se pak použijí na něco potřebného v církvi, třeba na nákup odměn a vyráběcích pomůcek pro vás.

4. 4 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI FORMOU HRY – Učitel 2
Pomůcky: 4 plyšové kostky, 4 obrázky nej věcí na nich (v církvi jsou 4 plyšové kostky, na nich už jsou nalepené symboly 4 nej věcí)
Děti, v dnešním příběhu budeme stavit. Vy si můžete vyzkoušet postavit věž ze 4 kostech. Nejdříve si řekneme, co je na kostkách (ukážeme si 4 Nej. věci pomocí symbolů rukou):
1. Bůh mě miluje, 2. Zhřešil jsem, 3. Ježíš za mně zemřel, 4. Musím se rozhodnout žít pro Ježíše.
Teď si každý zkuste postavit věž z kostek, jestli vám nespadne. Při každé kostce řekneme 1 nejdůležitější věc (dítě postupně staví věž z kostek, položí 1. kostku a řekne, “Bůh mě miluje.“ Na ní položí 2. kostku a řeknou“ „Zhřešil jsem“., atd., až má všechny 4 kostky na sobě. Pak se věž rozloží a začíná stavět další dítě).

5. 3 CHVÁLY z CD (tyto či jiné) – Učitelé

6. Svačina
Děti mají vlastní

7. Lekce – názorná lekce – Učitelé
Pomůcky: učitelé, měkké pěnové puzzle kostky, modrá látka
Učitel: Pán Bůh chce, abychom ho poslouchali. Víte, co znamená poslouchat? Poslouchat znamená udělat to, co vám někdo řekne. Posloucháme rodiče, učitelé a Pána Boha. No a čím posloucháme? Ukažte mi, čím posloucháme? … ušima. Ukážeme si všichni svoje uši. A teď si společně řekneme: „Budu poslouchat Boha!“
My si dnes povíme o jednom muži, který miloval Boha a poslouchal ho a to mu zachránilo život a nejenom jemu, ale i všem zvířatům. Ten pán se jmenoval Noe. Všichni si společně řekneme: Noe. Lidé byli na zemi zlí. Pán Bůh byl z toho moc smutný. Ale nakonec našel Noa, muže, který měl Boha rád a poslouchal ho. Bůh řekl Noemu: „Protože jsou lidé ak zlí, pošlu na zemi veeeeeeelkou vodu a ta pokryje celou zemi …. (učitelé vezmou modrou látku a udělají vodu).
Děti, proběhněte pod vodou.
Bůh řekl: „Noe, postav velkou loď. Zachráníš celou svou rodinu i všechny druhy zvířat.“
Bůh také řekl, jam má loď postavit, aby plavala, a aby se nepotopila. Noe poslechl Boha a postavil loď tak, jak mu Bůh řekl. Společně si řekneme: „Budu poslouchat Boha!“ Když Noe poslechl Boha, Pán Bůh mu pomohl postavit loď, na které se zachránil. Tak děti a teď si taky postavíme takovou loď (vezmeme pěnové kostky a uděláme z nich obvod lodi). Inspirováno: http://lifekids.tv

8. MODLITBA V KROUŽKU S LODIČKOU – Učitel 1
Sedneme si s dětmi do kroužku s lodičkou (nebo v puzzle lodičce). Učitel vede děti k modlitbě.
Děti, já mám tady tuhle lodičku. Pošlu ji teď dokola. Každý řeknete, budu poslouchat Boha. Tak a teď se budeme modlit, pošlu lodičku zase dokola.
Učitel začne: Pane, děkujeme ti, že nám pomáháš, když tě posloucháme. Pane, prosím tě, pomoz nám tě poslouchat. Pomoz nám poslouchat rodiče a učitele.
Učitel na závěr: Pane, děkujeme ti, že to s námi myslíš dobře. Děkujeme ti, že nám pomáháš, když tě posloucháme. Pane, prosím tě, pomoz nám tě poslouchat. Pomoz nám poslouchat rodiče.

9. VYRÁBĚNÍ – Noemova loď, která plave – Učitelé

Var. 1 – pomůcky: 6 rozpůlených jablek, 12 dřívek na stěžeň, barevný papír na plachtu, děrovačka, nůžky, nálepky

Před hodinou nakrájíme jablka na polovinu, nastříháme čtverce z barevného papíru na plachtu a proděrujeme je (děrovačkou). Děti dostanou plachtu, kterou si ozdobí nálepkami a nakonec jí protáhnou stěžeň (dřívko) a zabodnou ho do jablka – lodi (lodička se může podepsat také na plachtě). Plave.  https://cz.pinterest.com/pin/69383650486820316/

Var. 2 – pomůcky: 12 houbiček na nádobí, 12 brček, měkký gumový papír, děrovačka, nůžky, nalepovací tvary
Před hodinou uděláme do houbiček díru nůžkami, nastříháme trojúhelník na plachtu a proděravíme (děrovačkou). Děti dostanou plachtu, nalepovací tvary a nejdříve je nalepí na plachtu, pak dostanou brčko a dají plachtu (s pomocí učitele( na brčko). Nakonec učitel pomůže dětem dát brčko s plachtou do lodičky. Plave.

Floating Sponge Boats

10. VERŠ – podle Aktivity k procvičování veršů a odměny – Učitel 2
Verš: “Všechno, co Hospodin promluvil, budeme plnit a poslouchat. Exodus 24,7 (ČSP)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s