Lekce

LEKCE – Poslušnost – Poslechnu jako Gedeon

TORCHTéma: Poslušnost – Poslechnu jako Gedeon
Hlavní myšlenka: Poslouchej Boha, i když tomu někdy nerozumíš.
Verš: Všechno, co Hospodin promluvil, budeme plnit a poslouchat. Exodus 24,7 (ČSP)
Kniha Soudců 6-8

1. PŘIVÍTÁNÍ – přivítání s rolničkami (sklad) a písničkou „To je supr” – Učitelé
Pustí se písnička na CD, začne se zpívat a rozdávají se dětem rolničky. Pak učitel rolničky vybírá zpátky a ptá se:
“Jak se jmenuješ rolničko?” Děti říkají svoje jména.

2. PRAVIDLA (KAŽDÉ DÍTĚ MÁ SVOU JMENOVKU SE 3 LEGO KOSTKAMI) – Učitel 2
Vysvětlíme dětem pravidla: pokud dítě zlobí, přijde o jednu ze tří kostiček, pokud přijde o všechny, zavoláme do nedělky rodiče dítěte, aby si dítě odvedli k sobě a ten den již zůstali na dospěláckém programu. Pokud je dítě hodné a zůstanou mu všechny 3 kostičky, dostane na konci programu nálepku.

3. SBÍRKA A ÚVOD DO TÉMATU – Hádanky s obrázky – Učitel 1
Pomůcky: baterka, obrázek pochodně, obrázek džbánu, krabička na sbírku, odměny
Děti, mám pro vás 2 hádanky. Kdo nějakou uhádne, dostane odměnu.
Děti, víte, jak se jmenuje ta nádoba na obrázku (ukázat obrázek džbánu)? … džbán
Děti, víte jak se jmenuje oheň na klacku? Jak se tomu říká, takové přírodní baterce (ukázat obrázek pochodně)? … pochodeň
No a náš dnešní příběh bude o muži, který krásně poslouchal Boha, i když se mu to nezdálo. My teď spolu můžeme poděkovat Pánu Bohu za to, že se můžeme učit o něm. Můžeme mu poděkovat i tím, že mu dáme korunky do sbírky. Tyhle korunky se pak použijí na něco potřebného v církvi, třeba na nákup odměn a vyráběcích pomůcek pro vás.

4. 4 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI FORMOU HRY – Učitel 2
Pomůcky: 4 džbány, 4 malé obrázky nej věcí
Nejdřív si zopakujeme 4 nejdůležitější věci na obrázcích, děti je ukáží pomocí symbolů rukou:
1. Bůh mě miluje, 2. Zhřešil jsem, 3. Ježíš za mně zemřel, 4. Musím se rozhodnout žít pro Ježíše.
Teď si s 4 nej. věci zahrajeme hadací hru: Máme 4 džbány, některé skleněné, některé ne, do každého džbánu dáme 1 malý obrázek s 1 nej věcí tak, aby nebyl vidět. Dítě musí sáhnout do každého džbánu, vyndat obrázek a podle toho, který najde, říct tu správnou nejdůležitější věc (například v prvním džbánu je obrázek kříže, dítě obrázek vytáhne a řekne Ježíš za mě zemřel).

5. 3 CHVÁLY z CD – Učitelé

6. Svačina
Děti mají vlastní svačinu.

7. Lekce – Gedeon – obrázková lekce s názornými pomůckami – Učitel 2
Pomůcky: džbán, baterka, trumpetka,obrázky na počítači: http://biblelessonsite.org/flash/images42/images42.html
Učitel: Děti, ukažte mi obě uši. Co ušima děláme? … posloucháme. No a teď je použijeme, abychom poslouchali příběh o jednom poslušném pánovi s tím džbánem a pochodní. Ten pán se jmenoval Gedeon. Všichni si společně řekneme: Gedeon. A teď si společně řekneme: „Budu poslouchat Boha!“
Gedeon žil před dlouhou dobou a schovával se. Ukažte mi, jak se schováváte? … děti se schoulí do klubíčka. Víte proč se schovával Gedeon? Protože v jeho zemi žili zlí lidé, Midjánci, kteří strašili a okrádali Boží lid. Bůh ale promluvil ke Gedeónovi v jeskyni, kde se schovával a řekl Gedeónovi: „Budeš můj vůdce, který porazí zlé Midjánce.“ Gedeón ale věděl, že bude potřebovat velkou armádu a tak ji svolal. Ke Gedeónovy přišly mraky lidí, tisíce mužů, kteří chtěli bojovat. Bůh ale řekl: „Ta armáda je moc velká! Pošli část z mužů zpátky domů.“ Tomu Gedeón vůbec nerozuměl, znělo to bláznivě, ale poslechl Boha, i když tomu nerozuměl. Gideónovi zůstalo jen 300 mužů. Bůh řekl: „Ať si muži vezmou džbány, pochodně a trumpety!“ Gedeón se pak v noci připlížil do nepřátelského tábora, s hořící pochodní ve džbánu a trumpetou. Děti, ukažte mi, jak se umíte plazit a plížit? … děti ukazují. Gideón zatroubil na trumpetu, všichni rozbili džbány a vyndali pochodně, a začali troubit a křičet. Zakřičíme si….nepřátelé byli tak překvapení, že se pobili navzájem nebo utekli pryč. Protože Gedeón poslechl Boha, tak už Boží lid netrápili zlí Midjánci. Když poslechneme Boha, i když tomu nerozumíme, on nám řekne, co máme dělat. Pojďme si společně říct: „Budu poslouchat Boha!“ Bůh nám dal do života někoho, koho máme poslouchat. Koho děti posloucháte vy? … maminku, tatínka, učitele, babičku atd. …
Více na: http://lifekids.tv

8. MODLITBA V KROUŽKU S HROU DŮVĚRY – Učitel 1
Pomůcky: 4 dřevěné židle z kuchyně, bonbóny, baterka
Hra: Nejdřív se dají do řady za sebe 4 židle. Učitel řekne, že tohle je cesta odvahy. Každé dítě po jednom přejde z jedné strany židlí na druhou stranu s pomocí učitele. Učitel je vždycky drží. Až dítě přejde na druhou stranu, dostane bonbón. Až se vystřídají všechny děti, sednou si do kruhu. Učitel začne: Děti vidíte, když jste mě poslechli, i když možná bylo trochu těžké přejít přes židle, pomohla jsem vám a nakonec jste dostali dobrý bonbón. Stejně tak Gedeon, nerozuměl, jak vyhrají nad nepřáteli, ale poslechl Boha a vyhráli. I my, když poslechneme Boha, i když tomu někdy nerozumíme, tak získáme dobré věci a Bůh nás cestou ochrání. Posloucháme i rodiče, učitele a prarodiče. Budeme se modlit: 1. kolo, učitel se ptá dětí dokola a posílá baterku, učitel se ptá dětí, koho a jak mohou poslouchat. Pak každé dítě řekne 1 člověka, kterého poslouchají / 1 věc, v čem může poslouchat (například poslouchám maminku / poslouchám tak, že si uklidím hračky.
2. kolo je modlitba, učitel začne a učitel se modlí i na konec: Pane, děkujeme ti, že nás chráníš, když tě posloucháme. Pane, prosím tě, pomoz nám poslouchat rodiče i prarodiče a učitele. Amen.

9. VYRÁBĚNÍ – Pochodeň (a džbán) – Učitelé
Pomůcky: 10 čtvrtek, izolepa, sešívačka, 2 balení hedvábného papíru, 10 obyčejných bílých papírů. Před nedělkou: udělat 1 vzor, udělat z papírů čtverec.
Během nedělky: děti dostanou čtvrtku, tu si stočí Do ruličky, učitelé spojí sešívačkou a izolepou. Pak každý dostane jeden hedvábný papír, ten složí v prostředku a zandá do ruličky, přilepí se uvnitř izolepou. Nakonec lze i udělat papírový „džbán“, je třeba aspoň A3 papír.
http://www.biblesongsandmore.com/lessonplans/preschool/gideon/
http://www.wikihow.com/Make-a-Paper-Cup-by-Folding

10. VERŠ podle Aktivity k procvičování Veršů – Učitel 1
Verš: “Všechno, co Hospodin promluvil, budeme plnit a poslouchat. Exodus 24,7 (ČSP)

12. Úklid na konec – vedeme děti k tomu, aby nám na konec pomohly uklidit a PŘESNĚ poslechli, co jim říká učitel.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s