Lekce

LEKCE – Poslušnost – Jonáš

jonah-and-the-great-fish

Téma: Poslušnost – Jonáš
Hlavní myšlenka: Poslouchej Boha napoprvé!
Verš: Všechno, co Hospodin promluvil, budeme plnit a poslouchat. Exodus 24,7 (ČSP)

1. PŘIVÍTÁNÍ – přivítání s rolničkami (sklad) a písničkou „To je supr” – Učitelé
Pustí se písnička na CD, začne se zpívat a rozdávají se dětem rolničky. Pak učitel rolničky vybírá zpátky a ptá se:
“Jak se jmenuješ rolničko?” Děti říkají svoje jména.

2. PRAVIDLA (KAŽDÉ DÍTĚ MÁ SVOU JMENOVKU SE 3 LEGO KOSTKAMI) – Učitel 2
Vysvětlíme dětem pravidla: pokud dítě zlobí, přijde o jednu ze tří kostiček, pokud přijde o všechny, zavoláme do nedělky rodiče dítěte, aby si dítě odvedli k sobě a ten den již zůstali na dospěláckém programu. Pokud je dítě hodné a zůstanou mu všechny 3 kostičky, dostane na konci programu nálepku.

3. ÚVOD DO TÉMATU A SBÍRKA – 2 Hádanky s obrázky – Učitel 1
Pomůcky: obrázek velryby na vyrábění, odměny pro ty, kdo uhádnou hádanku (bonbóny)
Učitel:
– Děti, je to veliké, dělá to vlny a plavou v tom ryby, co je to? … (můžeš rukama ukázat vlny a ukázat na obrázek moře, který je na stěně) … děti hádají …moře. Kdo to uhádl, dostane bonbón. Všichni si společně řekneme moře.
– Děti, je to veliká ryba s vodotryskem, co je to? (můžeš ukázat obrázek velryby na vyrábění) … děti hádají …velryba. Kdo to uhádl, dostane bonbón. Všichni si společně řekneme velryba.
– No v dnešním příběhu budeme mít taky velrybu, a uvidíte, co bude velryba dělat! Moře, ve kterém plavou ryby a velryby je taky super na koupání. My teď můžeme spolu poděkovat Pánu Bohu za moře, že ho tak dobře stvořil a že se v něm můžeme koupat. Můžeme Pánu Bohu poděkovat i tím, že mu dáme korunky do sbírky. Tyhle korunky se pak použijí na něco potřebného v církvi, třeba na bonbóny a nálepky pro vás. …Učitel vybere sbírku a nakonec se krátce modlí.

4. 4 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI FORMOU HRY NA RYBÁŘE – Učitel 2
Pomůcky: 4 dětské rybičky, prut, 4 rybníčky
Na místě si, prosím, připravte 4 malé modré rybníčky (= 4 modré barevné papíry, na kterých je nakreslený jeden ze 4 nejdůležitějších symbolů)
Nejdříve si řekneme 4 Nej. věci pomocí symbolů rukou (ukážeme 4 modré papíry):
1. Bůh mě miluje, 2. Zhřešil jsem, 3. Ježíš za mně zemřel, 4. Musím se rozhodnout žít pro Ježíše.
Teď si zahrajeme hru na rybáře (učitel dá všechny 4 modré papíry na zem a na každý dá 1 rybičku): První dítě dostane prut a jde k prvnímu rybníčku, řekne první 1. nejdůležitější věc “Bůh mě miluje“ a vyloví rybičku (učitel může pomoci), pak jde k druhému rybníčku a řekne 2. nejdůležitější věc a řekne „Zhřešil jsem“. atd., až obejde všechny 4 rybníčky. Pak jde lovit další dítě.

5. 2-3 CHVÁLY z CD – Učitelé

6. Svačina

Děti mají vlastní svačinu.

7. Čůrací pauza pro všechny děti (jdeme se všemi dětmi na WC)

8. Lekce – Jonáš – obrázkové leporelo – Učitel 1

Pomůcky: obrázkové leporelo, které bude připravené na místě
Učitel (děti jsou okolo stolu): Děti, ukažte mi obě uši. Co ušima děláme? … posloucháme. No a teď budeme ušima poslouchat příběh o pánovi jménem Jonáš. Všichni si společně řekneme: “Jonáš.” A teď si společně řekneme: „Poslechnu Boha napoprvé!“ Učitel ukazuje leporelo obrázky: Bůh řekl Jonášovi, aby šel do města jménem Ninive a řekl tam lidem zprávu od Boha. Jonáš měl lidem v Ninive říct, aby přestali dělat špatné věci a znovu měli rádi Pana Boha. Jonáš ale napoprvé neposlechl a do města nešel! To byla velká chyba! Jonáš chtěl utéct. Šel na velikou loď a jel pryč. Bůh ale poslal velkou bouřku. …prásk … bum … bum. Námořníci se báli, že se loď rozbije. Aby bouřka přestala, hodili námořníci Jonáše z lodi do moře. Najednou bylo po bouřce. Tradáááá.
Pak Bůh poslal velikou velrybu a víte, co se stalo, děti? …. nechte děti hádat, co se stalo. Ta ryba Jonáše spolkla do břicha. Všichni teď hooooooodně otevřete pusu, jako ta velryba. Děti, zkusíme si to spolu. Jonáš v břiše té velryby byl 3 dny a tři noci. Pojďme si teď spolu napočítat do tří: 1 – 2 – 3. Děti, a co Jonáš dělal? …. nechte děti hádat, co Jonáš dělal. Jonáš se modlil, řekl Bohu, že je mu líto, že ho neposlechl hned napoprvé. Jonáš slíbil, že když mu Bůh dá druhou šanci, že už ho poslechne. Bůh proto Jonášovi druhou šanci dal a velryba Jonáše vyplivla na břeh. Teď už Jonáš Boha poslechl. Šel do města Ninive a vyřídil lidem zprávu od Boha. Pán Bůh chce, abychom ho poslechli, když nám něco říká. Chce, abychom ho poslechli hned napoprvé. Máme Pána Boha poslechnou hned, ne nejdřív čekat na velký průšvih. Pojďme si společně říct: „Poslechnu Boha napoprvé!“

Více na: http://lifekids.tv/lessons/i-can-obey/jonah-finally-obeys/

9. HRA „JAK VEN Z VELRYBY“ S MODLITBOU – Učitel 2

Pomůcky: měkké pěnové puzzle kostky a látkový tunel
Postup: Z měkkých puzzle kostek uděláme elypsu (jako velryba), na jedné straně necháme volný vstup. Před vstup dáme látkový tunel. Dítě proleze tunelem do elypsy, tam počítá do tří: 1- 2 – 3, pak řekne: Pane Bože, prosím tě, odpusť mi. Pak dítě zase vyleze tunelem ven. Potom jde druhé dítě.

10. MODLITBA V KROUŽKU S RYBOU – Učitel 1

Pomůcky: ryba (použít vzor na vyrábění)
Děti, už se vám stalo, že rodiče vám něco řekli a počítali do tří? Počítali 1 – 2 – 3. Počítali proto, že jste měli něco rychle udělat nebo přestat dělat. A když dopočítali a vy jste to neudělali tak vám třeba někdy dali na zadek, že? Proto je důležité poslechnout hned napoprvé. Tak každý teď ukáže, že umí počítat do tří. První budu počítat já, pak Eliška atd…. všechny děti postupně počítají do tří: 1 – 2 – 3
Teď se budeme modlit a poprosíme Pána Boha, aby nám pomohl poslouchat hned napoprvé. Učitel začne, pak se modlí další dítě:Pane Bože, prosím tě, pomoz mi poslouchat tebe i rodiče. Pak se modlí v kroužku i ostatní děti.

11. VYRÁBĚNÍ – Jonáš ve velrybě – Učitelé
Pomůcky: 8 šablon, 8 pásků s Jonášem, pastelky, nůžky
Před nedělkou: udělejte si 1 vzor a všechny ryby si dopředu vystřihněte a nastřihněte u každé ryby 2 místa na pásek s Jonášem.
Během nedělky: každé dítě dostane 1 šablonku s rybou a tu si vybarví pastelkami. Pak dostane pásek s Jonášem a ten si taky vybarví. Nakonec učitelé pomohou dětem vložit pásek s Jonášem do ryby.
Jonah And The Great Fish

12. VERŠ – podle Aktivity k procvičování veršů – Učitel 1

Verš: “Všechno, co Hospodin promluvil, budeme plnit a poslouchat. Exodus 24,7 (ČSP)

13. Úklid na konec – vedeme děti k tomu, aby nám na konec pomohly uklidit a PŘESNĚ poslechli, co jim říká učitel.

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s