Lekce

LEKCE – Poslušnost – Poslechnu jako David

20140727_122936Téma: Poslušnost – Poslechnu jako David
Hlavní myšlenka: „Poslouchat rodiče znamená poslouchat Boha!“
Verš: Všechno, co Hospodin promluvil, budeme plnit a poslouchat. Exodus 24,7 (ČSP)

1. PŘIVÍTÁNÍ – přivítání s rolničkami (sklad) a písničkou „To je supr” – Učitelé
Pustí se písnička na CD, začne se zpívat a rozdávají se dětem rolničky. Pak učitel rolničky vybírá zpátky a ptá se: “Jak se jmenuješ rolničko?” Děti říkají svoje jména.

2. PRAVIDLA – Učitel 2
Vysvětlíme dětem stručně a jasně pravidla: pokud dítě zlobí, přijde o jednu ze tří kostiček, pokud přijde o všechny, zavoláme do nedělky rodiče dítěte, aby si dítě odvedli k sobě a ten den již zůstali na dospěláckém programu. Pokud je dítě hodné a zůstanou mu všechny 3 kostičky, dostane na konci programu nálepku.

3. ÚVOD DO TÉMATU A SBÍRKA – 2 hádanky s obrázky – Učitel 1
Pomůcky: na jednohubky – toustový chleba, plátkový sýr, obrázky chleba a sýru, odměny pro ty, kdo uhádnou hádanku (bonbóny)
Učitel:
– Děti, je to jídlo, je to z mouky a mažeme na to máslo a marmeládu. Co je to? (ukázat obrázek chleba) … děti hádají …chleba. Kdo to uhádl, dostane bonbón.
Všichni si společně řekneme chleba.
– Děti, je to taky jídlo, je to z mléka, je to žluté a dává se to na chleba s máslem. Co je to? (ukázat obrázek sýru) … děti hádají …sýr. Kdo to uhádl, dostane bonbón.
Všichni si společně řekneme sýr.
– No a představte si, že v dnešním příběhu z Bible taky bude hrát chleba a sýr. To jsem sama zvědavá, co tam ten chleba se sýrem bude dělat. My si teď spolu můžeme ochutnat chleba se sýrem. Děti dostanou ochutnávku chleba se sýrem.
No a teď můžeme za ty dobroty poděkovat Pánu Bohu. Můžeme Pánu Bohu poděkovat i tím, že mu dáme korunky do sbírky. Tyhle korunky se pak použijí na něco potřebného v církvi, aby to tady v nedělce bylo hezké! Učitel vybere sbírku a pak se modlí.

4. 4 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI – Učitel 2
Pomůcky: 4 kbelíky, míčky, 4 papíry s obrázky nej. věcí
Nejdříve si řekneme 4 nej. věci pomocí symbolů rukou (ukážeme 4 kostky s obrázky 4 nej věcí):
1. Bůh mě miluje, 2. Zhřešil jsem, 3. Ježíš za mně zemřel, 4. Musím se rozhodnout žít pro Ježíše.
Teď si zahrajeme hru:
Děti si stoupnou vedle sebe do řady. Asi 2 metry od nich postavíme do řady 4 kbelíky s nalepenými obrázky 4 nej. Věcí, každý kbelík má na sobě 1 nej. věc. První dítě si bere míčky a postupně hází do kbelíků s obrázky a u každého říká jednu nej. věc podle obrázku na kbelíku. Když dítě odhází všechny 4 míčky, začíná házet další dítě.

5. 3 CHVÁLY z našeho CD – Učitelé

Pán Bůh je špička
Hosana
Byl jsem stvořen

6. Svačina
Děti mají vlastní svačinu.

7. Čůrací pauza pro všechny děti (jdeme se všemi dětmi na WC)

8. Lekce – David – obrázky a scénka – Učitel 1
Pomůcky: prezentace na počítači (http://www.communication4all.co.uk/http/Bible%20Stories.htm)

Učitel (děti jsou okolo stolu):
Děti, ukažte mi obě uši. Co ušima děláme? … posloucháme. No a teď budeme ušima poslouchat příběh o mladém klukovi Davidovi. Všichni si společně řekneme: “David”. A teď si společně řekneme: „Poslouchat rodiče znamená poslouchat Boha!“
Učitel ukazuje obrázky: Jednou žil pán, který se jmenoval Jíšaj. Jíšaj by už starý muž, který měl 8 synů. To je velká rodina, že? Napočítáme si spolu do osmi: 1-2-3 …atd. Tři jeho nejstarší synové byly ve válce. Nejmladší pásl ovečky a jmenoval se David. Jednoho dne zavolal Jíšaj svého syna Davida a řekl mu: Tvoji bratři i král jsou ve válce. Dones bratrům jídlo – 10 chlebů a zrní a jejich veliteli 10 sýrů.
Napočítáme do deseti: 1-2-3 …atd. Co myslíte, že mladý David udělal? … Zůstal doma s ovečkami? …. děti říkají. … David poslechl svého tatínka a udělal to, co mu řekl. Sbalil jídlo a šel za bratry. …
Povídání na obrázcích…
Děti, vidíte, že David porazil obra. Ale co bylo úplně na začátku? Koho David poslechl a kdo mu řekl, aby šel za bratry? … ptáme se dětí… Ano tatínek, tedy rodiče. David poslechl tatínka a díky tomu se dostal tam, kam měl a udělal to, co Bůh chtěl – porazil obra. Poslouchat rodiče je moc důležité. „Poslouchat rodiče znamená poslouchat Boha!“ Pojďme si společně říct: „Poslouchat rodiče znamená poslouchat Boha!“
http://lifekids.tv/lessons/i-can-obey/david-obeys/

9. HRA „Dones jídlo, bratrům, prosím“ – Učitel 2
Pomůcky: 3 maňásci, brašnička, chleba, sýr
Děti jsou v jednom rohu místnosti, stoupnou si do řady. Na druhém konci místnosti jsou maňásci, udělá se překážková dráha, kterou děti musí překonat a dostat se k maňáskům a zpět. První z dětí dostane brašnu se sýrem a chlebem. Děti postupně hrají Davida, který nesl jídlo bratrům. Učitel řekne: „Davide, prosím, dones jídlo bratrům.“ První dítě vyrazí a brašničkou a překoná překážky a doběhne k maňáskům, tam nechá brašničku a běží zpět. Pak je na řadě druhé dítě.

10. MODLITBA V KROUŽKU S MOŠNIČKOU – Učitel 1
Děti, viděly jste jak David poslechl svého tatínka. Pošlu teď dokola naši Davidovu mošničku a každý teď řekne, jak poslouchá tatínka nebo maminku.
Učitel začne: Poslouchám maminku, když mi řekne, abych si uklidila oblečení….
Udělá se druhé kolo a poděkujeme Pánu Bohu za maminku a tatínka, kteří nás mají rádi:
Pane Bože, děkujeme ti za naše rodiče, kteří nás mají rádi. Prosíme tě, pomoz nám rodiče poslouchat. Prosíme, pomoz nám poslouchat i tebe. Nakonec se modlí znovu učitel.

11. VYRÁBĚNÍ – Davidova mošna – Učitelé
Pomůcky: 2 díly brašničky, provléct šňůrku, pak nalepit zvenku pěnový sýr, chleba, fixa, oboustranná lepící páska
Před nedělkou: udělejte si 1 vzor
Během nedělky: každé dítě dostane 2 části mošničky a spojí si je šňůrkou (za pomoci učitele). Pak si na mošničku nalepí nálepky sýru, chleba.

12. VERŠ – podle Dokumentu Aktivity k procvičování veršů – Učitel 2
Verš: “Všechno, co Hospodin promluvil, budeme plnit a poslouchat. Exodus 24,7 (ČSP)

13. Odměny a úklid na konec – vedeme děti k tomu, aby nám na konec pomohly uklidit a PŘESNĚ poslechli, co jim říká učitel.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s