Lekce

LEKCE – Bůh je se mnou všude – Mojžíš a mana

20140831_122816Téma: Bůh je se mnou všude – Mojžíš 5 (Mana)
Hlavní myšlenka: „Bůh je se mnou všude a dobře se o mě stará.“
Verš: Hospodin, tvůj Bůh, bude s tebou všude. Jozue 1,9 (ČSP)
Čtení pro učitele: 2. Mojžíšova 16-17,7

1. PŘIVÍTÁNÍ – přivítání s rolničkami (sklad) a písničkou „To je supr” – Učitelé
Pustí se písnička na CD, začne se zpívat a rozdávají se dětem rolničky. Pak učitel rolničky vybírá zpátky a ptá se: “Jak se jmenuješ rolničko?” Děti říkají svoje jména.

2. PRAVIDLA (KAŽDÉ DÍTĚ MÁ SVOU JMENOVKU SE 3 LEGO KOSTKAMI) – Učitel 2
Vysvětlíme dětem stručně a jasně pravidla: pokud dítě zlobí, přijde o jednu ze tří kostiček, pokud přijde o všechny, zavoláme do nedělky rodiče dítěte, aby si dítě odvedli k sobě a ten den již zůstali na dospěláckém programu. Pokud je dítě hodné a zůstanou mu všechny 3 kostičky, dostane na konci programu nálepku.

3. ÚVOD DO TÉMATU A SBÍRKA – 2 hádanky s obrázky – Učitel 1
Pomůcky: obrázky, odměny pro ty, kdo uhádnou hádanku (bonbóny)
Učitel:
Děti i dneska pro vás máme 2 hádanky na odměnu. Poslouchejte první:
– Děti, kdo si vzpomene, jak se jmenoval ten muž, svou holí rozdělil moře, aby Izraelci prošli mořem? Povídali jsme si o něm minule? Jeho jméno začíná na M. Kdo to je? (ukázat obrázek Mojžíše na poušti)..děti hádají.. Mojžíš. Kdo uhádl, dostane bonbón.  Všichni si společně řekneme Mojžíš.
– Děti, teď bude hádat věc. Je to ze dřeva, je to dlouhé a hubené. Nosí to pasáčci ovcí a staří lidé. Měl to i Mojžíš v ruce u moře? Co to je? (ukázat obrázek hole) … děti hádají …hůl. Kdo to uhádl, dostane bonbón. Všichni si společně řekneme hůl.
– No a představte si, že v dnešním příběhu z Bible bude znovu Mojžíš ale i jeho hůl. Uvidíme, co se s Mojžíšem a Božím lidem bude dít.
Děti, dneska můžeme Pánu Bohu poděkovat za to, že nás zachrání, když je potřeba. Za to Pánu Bohu můžeme poděkovat i tím, že mu dáme korunky do sbírky. Tyhle korunky se pak použijí na něco dobrého a potřebného v církvi, třeba na kreslení a papíry! Učitel vybere sbírku a pak se modlí.

4. 4 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI FORMOU HRY – Učitel 2
Pomůcky: 4 plyšové kostky se 4 nej věcmi, žlutá tyčka
Nejdříve si řekneme 4 Nej. věci pomocí symbolů rukou (ukážeme 4 kostky s obrázky 4 nej věcí):
1. Bůh mě miluje, 2. Zhřešil jsem, 3. Ježíš za mně zemřel, 4. Musím se rozhodnout žít pro Ježíše.

Teď si zahrajeme hru s hůlkou a s plyšovými kostičkami:
Děti si stoupnou na jeden konec místnosti do řady. Před ně se postaví plyšové kostičky do řady za sebe (1. je srdíčku, 2. je Xko, 3. je křížek, 4. je vykřičník), mezi kostkami jsou tak 2 metry rozestupy. První dítě dostane tyčku – hůlku – a běží k první kostce, klepne do ní a řekne 1. nej. Věc, pak běží k druhé kostičce, zase na ní klepne a řekne 2. nej věc, až řekne všechny 4 věci, běží k cíli a dá hůlku 2. dítěti.

5. 3 CHVÁLY z našeho CD – Učitelé
Silný Bůh (Superman)
Pán Bůh je špička
Byl jsem stvořen

6. Lekce – Mana – Učitel 1
Pomůcky: prezentace na počítači 
Učitel (děti jsou okolo stolu):
Děti, ukažte mi obě uši. Co ušima děláme? … posloucháme. Děti, my jsme si na začátku říkaly, že v dnešním příběhu je Mojžíš a taky hůl. Ale co se tam stalo? To se teď dozvíme.
Bůh je veliký. Je všude tam, kde jste. Je všude s vámi. Všichni si spolu řekneme: „Bůh je se mnou všude.“ Během léta jsme se dozvěděli, že Mojžíš vyvedl Boží lid z Egypta na svobodu a minule jsme slyšeli, jak Mojžíš převedl Boží lid přes moře suchou nohou. A co bylo dál? Všichni si řekneme: „Mojžíš.“
Poté, co Boží lid přešel přes Mrtvé moře, procházeli lidé pouští. Takže brzy měli hlad. Děti ukažte mi, co děláte když máte hlad … učitel a děti si pohladí bříško. Izraelci měli taky hlad a zlobili se na Mojžíše, že v poušti nemají, co jíst. Bůh tam byl s Izraelci a slyšel je. Proto jim poslal k jídlu ptáky – křepelky, něco jako kuřecí maso. Tak se mohli Izraelci najíst. A Bůh poslal také speciální sladký chleba, který se jmenoval MANA. Tenhle chleba se snesl na zem a lidé ho sbírali. Lidé měli ale i žízeň. Mojžíš prosil Boha o pomoc. Bůh řekl Mojžíšovi, aby vzal svou hůl a bouchl s ní do skály (vzít si Limbo stick a uhodit do židle). Děti, víte, co se pak stalo? … ze skály vytryskla voda. Bůh byl všude s Mojžíšem a Izraelským lidem a postaral se, aby už nikdy neměli hlad nebo žízeň. Bůh je také všude s námi, protože nás má všechny moc rád. I o nás se Pán Bůh stará, abychom měli co jíst a pít. Všichni si společně řekneme: „Bůh je se mnou všude. Bůh se o mě dobře stará.“

7. Svačina
Děti mají vlastní svačinu.

8. Čůrací pauza pro všechny děti (jdeme se všemi dětmi na WC)

9. MODLITEBNÍ AKTIVITA S UMĚLÝM CHLEBEM/PEČIVEM – Učitel 2
Pomůcky: umělý chleba, pečivo, košíček
Děti, abychom si zapamatovali, jak se Bůh o Izraelce na poušti postaral, co jim dal na poušti k jídlu, že to byl chleba mana, zahrajeme si tuhle hru, kdy budete taky sbírat chleba mana. Nejdřív se po místnosti umístí různě židličky (kolem obvodu místnosti) a pod ně nebo na ně se dají umělé chlebíčky/pečivo. Dítě dostane košík a běží dokola místnosti, a co nejrychleji se snaží posbírat všechny chlebíčky, které jsou tam rozmístěny a běží do cíle.

10. MODLITBA s umělým chlebem/pečivem – Učitel 1
Sedneme si s dětmi do kolečka. Učitel má chleba/pečivo a modlí se jako první, pak se modlí děti:
Děti, budeme děkovat Pánu Bohu, že je všude s námi a že se o nás dobře staráš.
Pane Bože, děkuju ti, že jsi pořád se mnou a že mi dáváš chleba k jídlu, manu, taky maso na jídlo a dobrou vodu k pití …
Pak se modlí děti, např: Pane Bože děkuju ti, že máme doma dobré jídlo.
Nakonec se modlí znovu učitel.

11. VYRÁBĚNÍ – Izraelci sbírají Manu – Učitelé
Pomůcky: 8 čtvrtek s obrázkem, 8 šablonek stanů, sušenky, pastelky, dětské nůžky, lepidla
Před nedělkou: udělejte si 1 vzor
Během nedělky: každé dítě dostane šablonku a tu si vybarví. Pak dostane dětské nůžky a rozstřihne si stan. Pak si ho nalepí. Nakonec si vezme sušenky a lepidle je nalepí. Nakonec se napíše nahoru verš: Hospodin, tvůj Bůh, bude s tebou všude. Jozue 1,9 (ČSP)

12. VERŠ – podle Dokumentu – Učitel 2
Verš: Hospodin, tvůj Bůh, bude s tebou všude. Jozue 1,9 (ČSP)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s