Lekce

LEKCE – Bůh je se mnou všude – Mojžíš a desatero

Téma: Bůh je se mnou všude – Mojžíš a desateroDesatero

Hlavní myšlenka: „Bůh je se mnou všude a dává mi dobrá pravidla.“
Verš: Hospodin, tvůj Bůh, bude s tebou všude. Jozue 1,9 (ČSP)
Čtení pro učitele: Exodus 19-20

1. PŘIVÍTÁNÍ – přivítání s rolničkami (sklad) a písničkou „To je supr” – Učitelé
Pustí se písnička na CD, začne se zpívat a rozdávají se dětem rolničky. Pak učitel rolničky vybírá zpátky a ptá se: “Jak se jmenuješ rolničko?” Děti říkají svoje jména.

2. PRAVIDLA, MODLITBA&SBÍRKA (DÍTĚ MÁ SVOU JMENOVKU SE 3 LEGO KOSTKAMI) – Učitel 2
Vysvětlíme dětem stručně a jasně pravidla: pokud dítě zlobí, přijde o jednu ze tří kostiček, pokud přijde o všechny, zavoláme do nedělky rodiče dítěte, aby si dítě odvedli k sobě a ten den již zůstali na dospěláckém programu. Pokud je dítě hodné a zůstanou mu všechny 3 kostičky, dostane na konci programu nálepku.
Děti, a jako I my tady v nedělce máme PRAVIDLA, aby nám tu bylo dobře. Když je někdo neposlouchá, skončí nahoře s dospělými a bez nálepky a už tu s námi nemůže být. To je když se pravidla neposlouchají. Také Izraelci dostali od Boha pravidla, aby jim bylo dobře, když je budou poslouchat.
Děti, dneska můžeme Pánu Bohu poděkovat za to, že je s námi a dává nám dobrá pravidla do nedělky, aby nám tu bylo dobře. Za to Pánu Bohu můžeme poděkovat i tím, že mu dáme korunky do sbírky. Korunky se pak použijí na něco dobrého a potřebného v církvi, třeba na odměny, papíry! Učitel vybere sbírku a pak se modlí.

3. ÚVOD DO TÉMATU S HÁDANKAMI – 3 hádanky s obrázky – Učitel 1
Pomůcky: obrázky, odměny pro ty, kdo uhádnou hádanku (bonbóny)
Učitel: Děti i dneska pro vás máme 3 hádanky na odměnu. Poslouchejte první:
– Děti, kdo si vzpomene, jak se jmenoval ten muž, svou holí bouchl do skály, a Izraelcům z ní stříkala voda na pití? Povídali jsme si o něm i minule. Jeho jméno začíná na M. Kdo to je? (ukázat obrázek Mojžíše na s vodou)..děti hádají.. Mojžíš. Kdo uhádl, dostane bonbón. Všichni si společně řekneme Mojžíš.
– Děti, druhá hádanka je věc. Je to ze dřeva, je to dlouhé a hubené. Nosí to pasáčci ovcí a staří lidé. Měl to i Mojžíš v ruce u moře? Co to je? (ukázat obrázek hole) … děti hádají …hůl. Kdo to uhádl, dostane bonbón. Všichni si společně řekneme hůl.
– Třetí hádanka je jídlo. Co Izraelci v poušti jedli? Co se jim sneslo z nebe k jídlu? …… děti hádají …chleba / mana. Kdo uhádl, dostane bonbón. Všichni si společně řekneme Mana.
– No a představte si, že v dnešním příběhu z Bible bude znovu Mojžíš a nějaká pravidla. Uvidíme, co se stane s Mojžíšem a Božím lidem.

4. 4 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI FORMOU HRY – Učitel 2
Pomůcky: dřevěné leporelo se 4 nej. Věcmi
Nejdříve si řekneme 4 Nej. věci pomocí symbolů rukou (ukážeme 4 kostky s obrázky 4 nej věcí):
1. Bůh mě miluje, 2. Zhřešil jsem, 3. Ježíš za mně zemřel, 4. Musím se rozhodnout žít pro Ježíše.

Teď si zahrajeme běhací hru s leporelem (to má elkem 3 vyndavací dílky:
Děti si stoupnou na jeden konec místnosti do řady. Před ně se postaví do řady nejdříve deska leporela a pak postupně 3 vyndavací dílky, tak 1-2 m od sebe. První dítě nejdříve běží k dřevěné desce leporela. Řekne 1. nej věc, pak běží k dílku, vezme ho a donese na desku, tam ho položí na správné místo (učitel může pomoci) a běží k dalšímu dílku, který vezme a zase ho doběhne dát na správné místo do leporela. Leporelo je kompletní, když jsou v něm zandány všechny 3 dílky. Pak se dílky rozmístí zpátky na dráhu a jde běhat další dítě.

5. 3 CHVÁLY z CD – Učitelé
Bible, to je Boží dopis
Father God created the world
Byl jsem stvořen

6. Čůrací pauza pro všechny děti (jdeme se všemi dětmi na WC)

7. Svačina
Děti mají vlastní svačinu.

8. Lekce – Desatero – Učitel 1
Pomůcky: prezentace na počítači
Učitel (děti jsou okolo stolu): http://www.communication4all.co.uk/http/Bible%20Stories.htm
Děti, ukažte mi obě uši. Co ušima děláme? … posloucháme. Děti, my jsme si na začátku říkaly, že v dnešním příběhu je Mojžíš a taky pravidla. Ale jaká pravidla? To se teď dozvíme.
Bůh je veliký. Je všude tam, kde jste. Je všude s vámi. Všichni si spolu řekneme: „Bůh je se mnou všude.“ Během léta jsme se dozvěděli, že Mojžíš vyvedl Boží lid z Egypta na svobodu a pak jsme si říkali, jak Mojžíš převedl Boží lid přes moře suchou nohou a modlil se za jídlo. A co bylo dál? Všichni si řekneme: „Mojžíš.“
Obrázky na počítači:
Boží lid cestoval pouští. Měli co jíst i pít – chleba manu a vodu ze skály. Aby jim ale spolu bylo dobře, něco lidem chybělo. Chyběla jim pravidla. Bůh to věděl a proto zavolal Mojžíše na horu Sinaj. Mojžíš do 2 kamenů vyryl 10 pravidel, která mu Bůh na hoře řekl. Těch deset pravidel se jmenuje Desatero. Budeme teď spolu počítat do deseti: 1 – 2 – 3 …..(děti počítají)
Všichni si společně řekneme: „Desatero“
V Desateru je napsáno, že máme uctívat jediného pravého Boha. Bůh také řekl, že děti mají poslouchat své rodiče. Další pravidlo je, že nesmíme krást a říkat věci, které nejsou pravdivé (lhát). Bohu se také nelíbí, když závidíme druhým lidem (např.: sourozenec dostane hračku a my nemáme radost, že něco dostal, ale vztekáme se, že to také nemáme). Bůh také řekl, že manželé mají mít sebe navzájem rádi tak jako nikoho druhého. Bůh chce, aby rodiče zůstali spolu, aby se jim a jejich dětem dobře dařilo.
Bůh byl všude na poušti s Izraelci. Bůh je také všude s námi. Bůh dal Izraelcům pravidla, aby jim bylo dobře. Tahle pravidla jsou i pro nás, když je posloucháme, máme se dobře.
Všichni si společně řekneme: „Bůh je se mnou všude a dává mi dobrá pravidla.“

9. MODLITBA S KOSTIČKAMI – Učitel 2
Sedneme si s dětmi do kolečka. Každé dítě dostane své 3 lego kostičky do ruky a zkusí je spočítat – děti postupně v kruhu počítají své kostičky.
Děti, budeme děkovat Pánu Bohu, že je všude s námi a dává nám dobrá pravidla pro život.
Učitel se modlí první: Pane Bože, děkuju ti, že jsi pořád se mnou a mi dáváš dobrá pravidla.
Pak se modlí děti, např: Pane Bože děkuju ti, že máme dobrá pravidla.
Nakonec se modlí znovu učitel.

10. VYRÁBĚNÍ – Mojžíš a 10 přikázání/pravidel – Učitelé
Pomůcky: 10 čtvrtek s obrázkem (šablonka), 20 šedých desek, pastelky, lepidla
Před nedělkou: udělejte si 1 vzor
Během nedělky: každé dítě dostane šablonku Mojžíše a tu si vybarví. Pak dostane 2 šedé „desky“, které si lepidlem nalepí na šablonku. Nakonec s pomocí učitele dopíšeme velké číslice (1-10) a s dětmi počítáme na 10 prstech ruky do deseti.

11. VERŠ – podle Aktivity na procvičování veršů – Učitel 2
Verš: Hospodin, tvůj Bůh, bude s tebou všude. Jozue 1,9 (ČSP)

12. DOPORUČENÉ VIDEO – HERMIE A PRAVIDLA (15MIN)

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s