Lekce

LEKCE – Bůh je se mnou všude – Zaslíbená země

Téma: Bůh je se mnou všude – Zaslíbená země
Hlavní myšlenka: „Bůh je se mnou všude, nemusím se bát.“
Verš: Hospodin, tvůj Bůh, bude s tebou všude. Jozue 1,9 (ČSP)

1. PŘIVÍTÁNÍ – přivítání s rolničkami (sklad) a písničkou „To je supr” – Učitelé
Pustí se písnička na CD, začne se zpívat a rozdávají se dětem rolničky. Pak učitel rolničky vybírá zpátky a ptá se: “Jak se jmenuješ rolničko?” Děti říkají svoje jména.

2. PRAVIDLA (KAŽDÉ DÍTĚ MÁ SVOU JMENOVKU SE 3 LEGO KOSTKAMI) – Učitel 2
Vysvětlíme dětem stručně a jasně pravidla: pokud dítě zlobí, přijde o jednu ze tří kostiček, pokud přijde o všechny, zavoláme do nedělky rodiče dítěte, aby si dítě odvedli k sobě a ten den již zůstali na dospěláckém programu. Pokud je dítě hodné a zůstanou mu všechny 3 kostičky, dostane na konci programu nálepku.

3. ÚVOD DO TÉMATU S HÁDANKAMI, SBÍRKA – 3 hádanky s obrázky – Učitel 1
Pomůcky: obrázky, odměny pro ty, kdo uhádnou hádanku (bonbóny)
Učitel: Děti i dneska pro vás máme 3 hádanky na odměnu. Poslouchejte první:
– Děti, kdo si vzpomene, jak se jmenoval ten muž, který svou holí bouhl do moře a moře se rozdělili tak, že Izraelci přes ně přešli jako na suchu. Povídali jsme si o něm i minule. Jeho jméno začíná na M. Kdo to je? (ukázat obrázek Mojžíše)..děti hádají.. Mojžíš. Kdo uhádl, dostane bonbón. Všichni si společně řekneme Mojžíš.
– Děti, druhá hádanka je věc. Je to ze dřeva, je to dlouhé a hubené. Nosí to pasáčci ovcí a staří lidé. Měl to i Mojžíš v ruce u moře? Co to je? (ukázat obrázek hole) … děti hádají …hůl. Kdo to uhádl, dostane bonbón. Všichni si společně řekneme hůl.
– Třetí hádanka je číslo. Minule jsme si říkali, že Bůh dal Izraelcům pravidla na kameni. Kolik těch pravidel bylo? Je to stejné číslo jako kolik máte prstů na obou rukách. …… děti hádají …10. Kdo uhádl, dostane bonbón. Všichni si společně řekneme: 10 pravidel. A teď napočítáme do 10.
No a představte si, že v dnešním příběhu z Bible bude už naposledy Mojžíš a zvědové. Že nevíte, kdo zvěd je? To se dovíme v dnešním příběhu.
No a teď můžeme spolu poděkovat Pánu Bohu za dobrá pravidla, která nám dal. Dobrá pravidla dostaly také včeličky od strejdy Buzbyho ve videu, že? I my máme dobrá pravidla. Můžeme Pánu Bohu poděkovat i tím, že mu dáme korunky do sbírky. Tyhle korunky se pak použijí na něco potřebného v církvi, aby to tady v nedělce bylo hezké! Učitel vybere sbírku a pak se modlí.

4. 4 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI FORMOU HRY – Učitel 2
Pomůcky: 4 plyšové kostky se 4 nej věcmi, vozík
Nejdříve si řekneme 4 Nej. věci pomocí symbolů rukou (ukážeme 4 kostky s obrázky 4 nej věcí):
1. Bůh mě miluje, 2. Zhřešil jsem, 3. Ježíš za mně zemřel, 4. Musím se rozhodnout žít pro Ježíše.
Teď si zahrajeme hru s hůlkou a s plyšovými kostičkami:
Děti stojí na jednom konci místnosti. Do 4 rohů místnosti dáme plyšové kostky se 4 nej věcmi. První dítě dostane vozík a běží s ním k první kostičce, kde řekne první nej věc a dá kostičku do vozíku. Pak s vozíkem běží k druhé kostičce atd. Až dojede do cíle, vozík dostává další dítě a kostičky se znovu rozmístí do rohů. Pak vybíhá druhé dítě.

5. 3 CHVÁLY z našeho CD – Učitelé
Bible, to je Boží dopis
Father God created the world
Byl jsem stvořen

6. Čůrací pauza pro všechny děti (jdeme se všemi dětmi na WC)

7. Svačina
Děti mají vlastní svačinu.

8. Lekce – Zaslíbená země – Učitel 1
Pomůcky: prezentace na počítači (http://www.communication4all.co.uk/http/Bible%20Stories.htm)
Učitel (děti jsou okolo stolu):
„Bůh je se mnou všude, nebudu se bát.“
Děti, ukažte mi obě uši. Co ušima děláme? … posloucháme. Děti, my jsme si na začátku říkaly, že v dnešním příběhu je Mojžíš a zvědové. Co jsou ale ti zvědové? To se teď dozvíme.
Bůh je veliký. Je všude tam, kde jste. Je všude s vámi. Všichni si spolu řekneme: „Bůh je se mnou všude.“ Během léta jsme se dozvěděli, že Mojžíš vyvedl Boží lid z Egypta na svobodu a pak jsme si říkali, jak Mojžíš převedl Boží lid přes moře suchou nohou a modlil se za jídlo, které Bůh Izraelcům v poušti dal – manu a křepelky. Boží lid dál cestoval pouští, kde pak dostal od Boha 10 pravidel. Myslíte, že pořád cestovali pouští? To si dnes povíme. Všichni si řekneme: „Mojžíš.“
Obrázky na počítači:
Boží lid cestoval pouští. Měli co jíst i pít – chleba manu a vodu ze skály. Aby jim spolu bylo dobře, dostali 10 pravidel, desatero. Byl čas vstoupit do země, kterou jim Bůh připravil. Do Zaslíbené země.
Všichni si řekneme: „Zaslíbená země.“ Mojžíš vybral 12 zvědů. Zvěd je člověk, který tajně něco zkoumá. Chová se tajně. Těhle 12 zvědů šlo do Zaslíbené země na průzkum. Zjistili, že země je skvělá, roste tam dobré ovoce, přinesli na ochutnání. Někteří zvědi ale řekli, že jsou tam moc silní lidé, které není možné porazit. Báli se. Ale 2 zvědové Káleb a Jozue věděli, že Bůh je všude s nimi a že se nemusí bát. Věděli, že Bůh jim novou zemi dá a všechny nepřátele porazí.
Děti, ale víte, co smutného se stalo? Skoro všichni Izraelci, kteří vyslechli zprávy od zvědů, se začali bát. A nechtěli do Zaslíbené země vůbec jít. Bůh byl moc smutný a Izraelci dál putovali pouští. Za mnoho let ale Izraelci nakonec do nové země vstoupili a Jozue a Káleb byli mezi nimi. Nepochybovali o Bohu, že je všude s nimi, že se nemusí bát a Bůh je do nové země přivedl a dal jim ji. Bůh říká i nám, že je všude s námi a že se nemusíme bát. Když Bůh něco slíbí, postará se o to, aby se to splnilo. Nebojte se. Všichni si společně řekneme: „Bůh je se mnou všude, nemusím se bát.“

9. MODLITBA s hroznovým vínem – Učitel 1

Sedneme si s dětmi do kolečka. Každé dítě si ochutná hroznové víno.
Děti, je to víno dobré? Je, že. Takové dobré víno bylo i v zaslíbené zemi. Děti, nemusíme se bát, Bůh je všude s námi a když nás někam vede, postará se, aby se to splnilo. Budeme se spolu modlit a děkovat Pánu Bohu, že je všude s námi.
Učitel se modlí první: Pane Bože, děkuju ti, že jsi pořád se mnou a že se nemusím bát.
Pak se modlí děti, např: Pane Bože děkuju ti, že jsi pořád se mnou. Nakonec se modlí znovu učitel.

10. VYRÁBĚNÍ – Zaslíbená země – Učitelé
Pomůcky: 10 šablonek krajiny (na místě), pastelky
Před nedělkou: udělejte si 1 vzor
Během nedělky: každé dítě dostane šablonku Zaslíbené země (krajiny). Pak pastelkami vybarví obrázek – zkuste udělat každý pás pole jinou barvou, vypadá to pak hezky. Můžeme dětem pomáhat a opakovat přitom s nimi barvy. Dole na obrázek se napíše verš:
Hospodin, tvůj Bůh, bude s tebou všude. Jozue 1,9 (ČSP)

11. VERŠ – podle Aktivity na procvičování veršů – Učitel 2
Verš: Hospodin, tvůj Bůh, bude s tebou všude. Jozue 1,9 (ČSP)

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s