Lekce

LEKCE – Ježíš zvládl pokušení

Téma: Ježíš zvládl pokušení. 20150120_220441
Hlavní myšlenka: Ježíš zvládl pokušení Božím slovem. My můžeme taky.
Verš: Musím být tam, kde jde o věc mého Otce. Lk 2,49
Marek 1:12-1, Matouš 4,1-11

1. Přivítání s rolničkami (sklad) a písničkou „To je supr” – Učitelé
Pustí se písnička na CD, začne se zpívat a rozdávají se dětem rolničky. Pak učitel rolničky vybírá zpátky a ptá se: “Jak se jmenuješ rolničko?” Děti říkají svoje jména.

2. PRAVIDLA (NOVÝ SEMAFOR) – Učitel 2
a) Otázka: Děti, víte co je semafor? Kde semafory jsou?
b) Vysvětlíme dětem stručně a jasně nová pravidla: Každé dítě má svůj kolíček s obrázkem a jménem. Všichni začínáme na zeleném světle semaforu se smilíkem. Když dítě zlobí, posune se o jednu barvu na semaforu nahoru na oranžovou s trochu zamračeným smilíkem (oranžová barva = varování). Když dál zlobí, posune se na červenou barvu s úplně zamračeným smilíkem (červená barva = stop). Pokud dítě zlobí potřetí, zavolají se rodiče a odvedou si dítě na zbytek doby na dospělácké shromáždění a dítě se již ten den nemůže do nedělky vrátit. Pokud je dítě hodné a zůstane na zelené barvě semaforu, dostane na konci programu nálepku.

3. ÚVOD DO TÉMATU S NÁZORNÝM PŘÍKLADEM, SBÍRKA – Učitel 1
Pomůcky: tác, ovoce na kousky, čokoládové/jiné bonbóny zabalené
Děti, představte si, že máte bolavé zoubky a musíte jít k zubaři. Maminka vám řekne, protože tě bolí zoubky, nesmíš jíst bonbóny, jen ovoce.
Já tady mám tác s ovocem a na něm je ovoce a bonbóny. Každý si můžete vzít ovoce. Bonbón si nesmíte si kvůli bolavým zoubkům, jak to řekla maminka. Vemte si každý 1 kousek ovoce. (pak se učitel otočí k oknu a dělá jako že něco hledá na okně, tác je pořád na stole, pak se učitel vrátí)
Děti, kdo z vás jste měl chuť na bonbón? Tomu se říká zkouška nebo pokušení. Víte, že něco nemáte dělat, ale máte chuť to udělat. To je zkouška nebo pokušení. Řekneme si spolu nahlas: zkouška. Ty z vás, kdo jste si vzali bonbón, ho vraťte. Když ve zkoušce prohraju a udělám to, co nemám, říká se tomu hřích. Hřích je třeba to, že neposlechnu maminku. Řekneme si spolu nahlas: hřích.
My už víme, že Ježíš, nezůstal miminko, že vyrostl a byl pokřtěn. Dneska se dozvíme, že Ježíš taky zažíval zkoušky jako my. Uvidíme, jak to udělal, že zkoušku zvládl a přemohl. Bůh mu pomohl, ale jak? To se dnes dozvíme, abychom taky my mohli zvládat zkoušky.
My teď spolu můžeme poděkovat Bohu, že nám pomáhá zvládnout zkoušky. Poděkovat mu můžeme i tím, že dáme Pánu Bohu korunky do sbírky. Korunky se pak použijí na věci tady v nedělce, třeba se koupí nálepky, odměny nebo barevné papíry.

4. 4 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI FORMOU BĚHACÍ HRY – Učitel 2
Děti nejdříve si zopakujeme 4 nej věci. Všechny 4 nej věci si teď spolu řekneme:
1. Bůh mě miluje, 2. Zhřešil jsem, 3. Ježíš za mně zemřel, 4. Musím se rozhodnout žít pro Ježíše.
Abychom si 4 nej věci zapamatovali, zahrajeme si teď jednu hru.

5. 3 CHVÁLY z  CD – Učitelé
Ať si velký nebo malý
Bible, to je Boží dopis
Byl jsem stvořen, abych tebe uctíval 

6. Čůrací pauza pro všechny děti (jdeme se všemi dětmi na WC)

7. Lekce – Ježíš zvládl pokušení – Učitelé
Pomůcky: očíslované barevné obrázky, před nedělkou se schovají, černý kabát (Kristi, máš, prosím černý kabát?) a kámen na ďábla (AR), cereálie a bílý plášť na anděla, Biblák (sklad v církvi).
Děti, jak Ježíš zvládl zkoušky nám ukáže 5 obrázků, které jsou tady někde schované, jděte a najděte je. Kdo najde obrázek, přinese ho sem na zem. …. děti hledají a přinesou.
Kdo obrázky srovná podle čísel od 1 do 5 na zemi?
1 – Na prvním obrázku je Ježíš, který po křtu, odchází na poušť, kam ho vede Duch svatý.
Ježíš byl v poušti 40 dní, to jo hoooooooodně dlouho. Co myslíte, jak se cítilo Ježíšovo bříško, když byl 40 dní na poušti a nejedl? ……..měl velký hlad.
2 – Proto ho přišel zkoušet Ďábel. Děti, kdo je podle vás Ďábel? …. to je moc zlý nepřítel všech lidí a Boha. Ďábel řekl Ježíši: „Jsi-li Syn Boží, řekni, ať se z těchto kamenů stanou chleby.“
(Přijde na scénu Míša v černém kabátě a v ruce má kámen a ukazuje Kristi a dětem na kámen a jako si ho strká do pusy.)
3 – A co udělal Ježíš? Jak se ubránil? To vidíme na dalším obrázku. Ježíš použil Boží slovo (učitel vezme Bibláka) a PUSOU ŘEKL verš z Bible: „Je napsáno: ‚Člověk nebude živ jen chlebem, ale každým Boží slovem.“
4 – Takhle podobně ďábel zkoušel Ježíše celkem 3x. Ježíš vždycky PUSOU ŘEKL Boží slovo a nakonec ďábla odehnal: Odejdi! A on odešel. Ďábel prohrál a Ježíš zkoušku zvládl.
5 – A víte co se stalo nakonec? Když ďábel odešel, přišli andělé a obsluhovali Ježíše, dali mu napít a najíst. …
… Poprosíme přítomného rodiče (většinou tam aspoň 1 bývá)/1 dítě z velké nedělky, které si vezme bílý plášť a křídla a donese dětem a učiteli připravené cereálie a džbán se šťávou.

8. Svačina – děti mají vlastní plus  cereálie z lekce

9. VERŠ – skákání s maňáskem Biblákem – Učitel 2
Verš: Musím být tam, kde jde o věc mého Otce. Lk 2,49
Po podlaze v místnosti je z minula nalepených 7 stop. Děti skáčou po jednom, první dítě dostane Bibláka a s ním odskáče verš (1 stopa = 1 slovo z verše). Po odskákání dostane dítě odměnu. Pak jde další dítě.

10. MODLITBA s maňáskem Biblákem – Učitel 1
Děti sedí v kroužku a učitel má Bibláka. Učitel řekne, co bylo pro něho zkouškou a jak mu Boží slovo pomohlo, pak pošle dál Bibláka a zeptá se dítěte, co je pro něj těžké, co je pro něj zkouška a pomůže mu se za to pomodlit nebo mu řekne k tomu verš z Bible, např.: Pane Bože, prosím tě, pomoz mi poslouchat rodiče atd. Nakonec se modlí učitel: Pane Bože, děkujeme ti za Ježíše, že nám ukázal, jak zvládat zkoušky a že máme Boží slovo, které nám ve zkoušce pomáhá vyhrát.

11. VYRÁBĚNÍ – Mluvící pusa – Učitelé
http://www.orientaltrading.com/monster-mouth-craft-kit-a2-48_9926.fltr
Pomůcky: 10x dřevěná špachtle na rukojeť, 10x fialová, červený růžová na pusu, bílé čtverečky z papíru na zuby, lepidla, pastelky na popis
Každé dítě dostane, fialovou pusu, na ni nalepí červené dásně a čůžový jazyk, nakonec se nalepí bílé čtverečky na zuby. Na obrázek se nadepíše: Ježíš zvládl pokušení Božím slovem. Zezadu se podepíše.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s