Lekce

LEKCE – Interaktivní jesličky s Marií

katherine-marie-copyright-2010_smallTéma: Interaktivní jesličky s Marií
Dnes se vám narodil Spasitel a Marie je jeho maminka. = Hlavní myšlenka
Verš: Dnes se vám narodil Spasitel. Lk 2,11 (EKU)

Během téhle první lekce dětem ukážeme 1. osobu z jesliček – Marii. V průběhu lekce děti nachází písmena ze jména Marie, na konci lekce mají říct její jméno.

 

1. PŘIVÍTÁNÍ – přivítání s písničkou „Pán Bůh nám to dal”- Učitelé
Pustí se písnička na CD.

2. PRAVIDLA SEMAFOR – Učitel 2, lze i ve spolupráci s dětmi

a) Otázka: Děti, víte co je semafor? Kde semafory jsou?

b ) Vysvětlíme dětem stručně a jasně nová pravidla: Každé dítě má svůj kolíček s obrázkem a jménem. Všichni začínáme na zeleném světle semaforu se smilíkem. Když dítě zlobí, posune se o jednu barvu na semaforu nahoru na oranžovou s trochu zamračeným smilíkem (oranžová barva = varování). Když dál zlobí, posune se na červenou barvu s úplně zamračeným smilíkem (červená barva = stop). V tom případě jde na 3 minuty na hanbu na židli do rohu. Pokud dítě zlobí potřetí, zavolají se rodiče a odvedou si dítě na zbytek doby na dospělácké shromáždění a dítě se již ten den nemůže do nedělky vrátit. Pokud je dítě hodné a zůstane na zelené barvě semaforu, dostane na konci programu nálepku.

3. Vstupní aktivita – Učitel 1
Pomůcky: pěnové puzzle kostky, maňásek Marie (plus kostým na Marii), kulisa jesliček s maminkou a kolíbkou & hledání jména maminky na 5 kartičkách. Na 1 velkou A4 se nakreslí velké M, pak se rozstříhá a schová po místnosti. Děti najdou 1. písmeno jména maminky – M.
Z pěnových kostek se udělá malý domeček, doprostřed se dá maňásek maminky (ideálně v kostýmu Marie) a jesličky/kolíbka (krabici s látkou).
Ptáme se dětí, tady je nějaká maminka u dětské postýlky, co to asi je za maminku? Děti říkají své nápady. Děti, my to dneska spolu vypátráme. Tady v místnosti je 6 očíslovaných kartiček s obrázky. Najděte je a zjistíme jméno maminky.

4. SBÍRKA – s maňáskem maminky – Učitel 1
Děti podívejte se, tohle je jedna maminka. Maminky jsou hodné. Starají se o nás. Víte někdo, jak se o nás maminky starají? Zeptat se dětí… děti říkají, nebo se učitel ptá a děti odpovídají: Dávají nám papání? ANO. Dávají nám oblečení? ANO. Dávají nám pusinku? ANO. Jsou na nás hodné? ANO….tak jako se o nás stará maminka, tak se o nás stará Bůh. Můžeme mu za to poděkovat tím, že mu dáme korunky do sbírky pro církev.
Mamince kouká z šatů kousek papíru s písmenem A, učitel vytáhne. Děti, to je 2. písmeno jména maminky. Maminka se jmenuje MA

5. 4 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI – Běhací štafeta s obrázky 4 nej. věcí a podložkami – Učitel 2
Pomůcky: měkké podložky (=barevné mini karimatky), 4 papíry s nej. Věcmi, 1 papír s písmenem R.
Nejdřív ukážeme dětem 4 nej věci: 1. Bůh mě miluje, 2. Zhřešil jsem. 3. Ježíš za mě zemřel, 4. Musím se rozhodnout žít pro Ježíše
Pak si uděláme se 4 nej věcmi hru: Na jedné straně je start, tam stojí děti. Na druhé straně místnosti je cíl, tam stojí učitel. Mezi startem a cílem jsou vyskládané podložky. První kolo dítě po jednom BĚŽÍ K UČITELI, který drží 1. obrázek a plácne si s ním a řekne 1. Nej. věc. Vystřídají se všechny děti. V druhém kole učitel drží obrázek 2. Nej. věci a každé dítě LEZE PO KOLENOU k učiteli jako pejsek a řekne 2. Nej. věc a plácne si s ním. Třetí kolo je VÁLENÍ SUDŮ. 4. kolo je SKÁKÁNÍ JAKO ŽÁBA. Pak vezme učitel 5. Papír. Děti, to je divné, máme jen 4 Nej. věci, ale tohle totiž není Nej. věc, to je písmenko, co to je? …to je R. Maminka v domečku se jmenuje MAR…

6. 3 CHVÁLY NA CD – Učitelé
Bible to je Boží dopis
Pán Bůh je špička
Hallelujah, všichni zpívají

7. SVAČINA
Děti mají vlastní.

8. Lekce – scénka zvěstování Marii s maňáskem Marie a figurkou anděla na špejli – Učitelé
Učitelé, nejdříve si prosím v rámci domácí přípravy přečtěte Lk 1, 26-38.
Během téhle první lekce dětem ukážeme 1. osobu z jesliček – Marii.
Tak děti, už si konečně něco řekneme o té dnešní mamince z jesliček. Tahle paní žila v Nazaretě. Měla ráda jednoho hodného muže a tak se chystala svatba. Jednou ale k té paní přišel anděl a řekl jí:
Marie, Marie, neboj se. Posílá mě k tobě Bůh. Narodí se ti miminko a dáš mu jméno Ježíš. Ona ale řekla: Jak se to může stat? Vždyť ještě nemám manžela? A anděl jí řekl: U Boha není nic nemožné. To dítě bude Boží Syn. A Marie byla pošlušná a řekla: Ať se to stane tak, jak říkáš, anděli.
Tak děcka, uhodnete už někdo, jak se jmenovala ta budoucí maminka?

9. MODLITBA – Učitelé
Pane Bože, děkujeme ti za Marii, že byla poslušná a přijala Ježíše jako svého syna. … Děti mohou děkovat za další věci.

10. VERŠ – Pomáhání mamince = uklízení hraček – Učitel 2
Mechanika: 5 židliček stojí různě v místnosti a pod každou je 1 hračka, učitel má krabici na hračky
Děti, někdy nám maminka řekne, ukliď si hračky v pokojíčku. No a dneska jsou hračky rozházené pod židličkami. Pomůžeme je mamince uklidit? Tak a u každé hračky řekneme slovo z verše a odneseme pak hračku do krabice, u první židličky řekneme DNES a odneseme hračku do krabice. Pak běžíme k druhé židličce, řekneme slovo SE a odneseme druhou hračku do krabice. Etc……
Učitel to ukáže. Pak se pod židličky hračky vrátí a běží 2. dítě. Verš: Dnes se vám narodil Spasitel. Lk 2,11 EKU

11. VYRÁBĚNÍ „NA POKRAČOVÁNÍ“ – Jesličky, které se podepíšou a zůstanou v nedělce na další vyrábění příští neděli – Učitelé
Pomůcky: dřevěná dřívka, kartón na poklad pro jesličky, barevné papíry nastříhané do tvarů na postavičku Marie.

Děti si do Vánoc budou postupně vyrábět svoje vlastní jesličky a nakonec si je odnesou domů. Dnes začneme tím, že budou mít:
– kartón
– na něj nalepí jesličky (domeček Z DŘÍVEK, střecha)
– Marii
http://katherinemariephotography.com/blog/archives/7629/katherine-marie-copyright-2010-3

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s