Lekce

LEKCE – Interaktivní jesličky s Josefem

Joseph_dreaming_coloringTéma: Interaktivní jesličky s Josefem
Dnes se vám narodil Spasitel a Josef je muž Marie, maminky Josefa. = Hlavní myšlenka
Verš: Dnes se vám narodil Spasitel. Lk 2,11 (EKU)
Bible: Lk 1, 26-38 a Mr 1,18-25.

Během téhle druhé vánoční lekce dětem ukážeme 2. osobu z jesliček – Josefa (minule byla Marie).

1. PŘIVÍTÁNÍ – přivítání s písničkou „Pán Bůh nám to dal” – Učitelé
Pustí se písnička na CD.

2. PRAVIDLA SEMAFOR – Učitel 2, lze za pomoci dětí

a) Otázka: Děti, víte co je semafor? Kde semafory jsou?

b) Vysvětlíme dětem stručně a jasně nová pravidla: Každé dítě má svůj kolíček s obrázkem a jménem. Všichni začínáme na zeleném světle semaforu se smilíkem. Když dítě zlobí, posune se o jednu barvu na semaforu nahoru na oranžovou s trochu zamračeným smilíkem (oranžová barva = varování). Když dál zlobí, posune se na červenou barvu s úplně zamračeným smilíkem (červená barva = stop). V tom případě jde na 3 minuty na hanbu na židli do rohu. Pokud dítě zlobí potřetí, zavolají se rodiče a odvedou si dítě na zbytek doby na dospělácké shromáždění a dítě se již ten den nemůže do nedělky vrátit. Pokud je dítě hodné a zůstane na zelené barvě semaforu, dostane na konci programu nálepku.

3. Vstupní aktivita – Učitel 1
Pomůcky: Kulisa jesliček s jesličkami, maňáskem maminkou Marií & hledání jména maminky na 5 kartičkách – na 1 velkou A4 se nakreslí velkými písmeny Marie, pak se rozstříhá a schová po místnosti. Z pěnových kostek se udělá malý domeček, doprostřed se dá maňásek maminky, jesličky, prázdná židlička pro Josefa.
Ptáme se dětí, tady je nějaká maminka u dětské postýlky a o ní jsme si povídali minule. Vzpomenete si, jak se jmenovala? Děti, my to spolu vypátráme. Tady v místnosti je 5 očíslovaných kartiček. Najděte je a zjistíme jméno maminky.

4. SBÍRKA – s maňáskem maminky – Učitel 1
Děti podívejte se, tohle je jedna maminka. Maminky jsou hodné. Starají se o nás. Víte někdo, jak se o nás maminky starají? Zeptat se dětí… děti říkají, nebo se učitel ptá a děti odpovídají: Dávají nám papání? ANO. Dávají nám oblečení? ANO. Dávají nám pusinku? ANO. Jsou na nás hodné? ANO….tak jako se o nás stará maminka, tak se o nás stará Bůh. Můžeme mu za to poděkovat tím, že mu dáme korunky do sbírky pro církev.

5. 4 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI – Běhací štafeta s obrázky 4 nej. věcí a podložkami – Učitel 2
Pomůcky: měkké podložky (=barevné mini karimatky), 4 papíry s nej. Věcmi
Nejdřív ukážeme dětem 4 nej věci:
1. Bůh mě miluje, 2. Zhřešil jsem. 3. Ježíš za mě zemřel, 4. Musím se rozhodnout žít pro Ježíše
Pak si uděláme se 4 nej věcmi hru: Na jedné straně je start, tam stojí děti. Na druhé straně místnosti je cíl, tam stojí učitel. Mezi startem a cílem jsou vyskládané podložky. První kolo dítě po jednom BĚŽÍ K UČITELI, který drží 1. obrázek a plácne si s ním a řekne 1. Nej. věc. Vystřídají se všechny děti. V druhém kole učitel drží obrázek 2. Nej. věci a každé dítě LEZE PO KOLENOU k učiteli jako pejsek a řekne 2. Nej. věc a plácne si s ním. Třetí kolo je VÁLENÍ SUDŮ. 4. kolo je SKÁKÁNÍ JAKO ŽÁBA. Pak vezme učitel 5. Papír. Děti, to je divné, máme jen 4 Nej. věci, ale tohle totiž není Nej. věc, to je písmenko, co to je? …to je R. Maminka v domečku se jmenuje MAR…

6. 3 CHVÁLY – Učitelé
Ať si velký nebo malý
Hosana
Hallelujah, všichni zpívají

7. SVAČINA
Děti mají vlastní.

8. Lekce – scénka zvěstování Marii s maňáskem Marií a figurkou anděla (na okně) a maňáskem Josefa – Učitelé
Nejdříve si prosím přečtěte Lk 1, 26-38 a Mr 1,18-25.
Během téhle druhé lekce zopakujeme Marii a ukážeme dětem 2. osobu z jesliček – Josefa.
Učitel 2 si vezme maňáska Marii a Učitel 1 je vypravěč, má připraveného anděla:
U1: “Tak děti, nejdřív si zopakujeme něco o téhle mamince z jesliček a pak si představíme jejího manžela. Tahle paní žila v Nazaretě. Měla ráda jednoho hodného muže a tak se chystala svatba. Jednou ale k té paní přišel anděl (figurka) a řekl jí: Marie, Marie, neboj se. Posílá mě k tobě Bůh. Narodí se ti miminko a dáš mu jméno Ježíš.
Ona ale řekla:
U2: Jak se to může stat? Vždyť ještě nemám manžela?
U1: A anděl jí řekl: U Boha není nic nemožné. To dítě bude Boží Syn. A Marie byla pošlušná a řekla:
U2: Ať se to stane tak, jak říkáš anděli.
U1: Tak děcka, uhodnete už někdo, jak se jmenovala ta budoucí maminka? …….. Marie
No ale my tady v jesličkách máme taky sedátko pro manžela Marie. Pro jejího muže. Víte někdo, jak se jmenoval? …. Josef. Josef byl hodný muž a chtěl se s Marií oženit. Když ale zjistil, že ještě před svatbou už čeká miminko, chtěl se s ní rozejít. Jednou v noci se mu ale zdál sen a v tom snu k němu mluvil anděl (figurka) a řekl mu: Josefe, josefe, neboj se vzít Marii za manželku. Dítě, které se jí narodí bude Boží syn. Když se Josef probudil, už se nebál a s Marií se oženil ….. dáme Josefa na židličku do jesliček.

9. MODLITBA – Učitel 1
Pane Bože, děkujeme ti za Marii, že byla poslušná a přijala Ježíše jako svého syna. …
Děkujeme ti za Josefa, že se nebál a že se rozhodl s Marií oženit se a postarat se o děťátko – Božího Syna.
Děti mohou děkovat za další věci.

10. VERŠ – Pomáhání tatínkovi = oprava židliček – Učitel 2
Mechanika: 5 “jako rozbitých” židliček stojí různě v místnosti a každá představuje 1 slovo z verše, dětské kladívko/nářadí
Děti, představte si, že Josef, manžel Marie byl tesař. To znamená, že pracoval se dřevem, vyráběl a opravoval nábytek. No a my tady dneska taky máme nějaký rozbitý nábytek – židličky. Kdo rád pomáhá tatínkovi? No a dneska pomůžeme Josefovi opravit tyhle židličky. Dostanete kladívko a po jednom poběžíte k 1. Židličce, řeknete 1. Slovo verše a ťuknete do židličky. Pak poběžíte k další židličce a řeknete u ní 2. Slovo a ťuknete do ní. Nakonec řekneme spolu odkaz.Pak běží další dítě. Verš: Dnes se vám narodil Spasitel. Lk 2,11

11. VYRÁBĚNÍ – omalovánka Josef má sen

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s