Lekce

LEKCE – Interaktivní jesličky s Ježíšem

Téma: Interaktivní jesličky s JežíšemVanocni_figurky
Marii se narodilo dětátko Ježíš. = Hlavní myšlenka
Verš:  Dnes se vám narodil Spasitel. Lk 2,11 (EKU)

1. PŘIVÍTÁNÍ – přivítání s písničkou „Pán Bůh nám to dal”- Učitelé

Pustí se písnička na CD.
2. PRAVIDLA SEMAFOR – Učitel 2
a) Otázka: Děti, víte co je semafor? Kde semafory jsou?
b ) Vysvětlíme dětem stručně a jasně nová pravidla: Každé dítě má svůj kolíček s obrázkem a jménem. Všichni začínáme na zeleném světle semaforu se smilíkem. Když dítě zlobí, posune se o jednu barvu na semaforu nahoru na oranžovou s trochu zamračeným smilíkem (oranžová barva = varování). Když dál zlobí, posune se na červenou barvu s úplně zamračeným smilíkem (červená barva = stop). V tom případě jde na 3 minuty na hanbu na židli do rohu. Pokud dítě zlobí potřetí, zavolají se rodiče a odvedou si dítě na zbytek doby na dospělácké shromáždění a dítě se již ten den nemůže do nedělky vrátit. Pokud je dítě hodné a zůstane na zelené barvě semaforu, dostane na konci programu nálepku.
3. Vstupní aktivita – Učitel 1
Kulisa jesliček z pěnových kostek, maňásci maminka Marie a Josef, POSTÝLKA, 2 kartičky s prvním písmenem jména Marie a Josefa (M, J). Z pěnových kostek se udělá malý domeček, dovnitř se dájí 2 židličky a doprostřed postýlka/krabice, připraví se oba maňásci (ideální je dát maňásky do kostýmu).
Ukážeme dětem nejdřív prvního maňáska, Marii. Ptáme se dětí: Děti, víte, kdo to je? Je to jedna maminka, o které jsme si už povídali. Byla z Nazareta a čekala miminko. Kdo ví, kdo to je? (můžeme dát nápovědu, její jméno začíná na písmeno … ukážeme kartičku s M)? To dítě, které to uhodne, dostane maňáska a řekneme mu, aby ho dal do jesliček.
Podobně to uděláme i s druhým maňáskem, Josefem (ptáme se, nápověda J, další dítě umístí Josefa do jesliček). No a děti, tady mezi Josefem a Marií něco je. Co to je, děti? Děti říkají…. postýlka/jesličky. No a my se dneska dozvíme, pro koho, ty jesličky jsou.
4. SBÍRKA – Učitel 1
5. 4 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI – Běhací štafeta s obrázky/kostkami 4 nej. věcí a podložkami – Učitel 2
Nejdřív ukážeme dětem 4 nej věci:
1. Bůh mě miluje, 2. Zhřešil jsem. 3. Ježíš za mě zemřel, 4. Musím se rozhodnout žít pro Ježíše
Pak si uděláme se 4 nej věcmi hru. Na jedné straně je start, tam stojí děti. Na druhé straně místnosti je cíl, tam stojí učitel. Mezi startem a cílem jsou vyskládané velké podložky. První kolo dítě po jednom BĚŽÍ K UČITELI, který drží 1. obrázek a plácne si sním a řekne 1. Nej. věc. Vystřídají se všechny děti. V druhém kole učitel drží obrázek 2. Nej. věci a děti po jednom znovu BĚŽÍ K UČITELI a řeknou 2. Nej. věc a plácnou si s ním. Třetí a čtvrté kolo je LEZENÍ PO KOLENOU k učiteli jako pejsek a říká se postupně 3. a 4. nej. věc.
6. CHVÁLY NA CD – Učitelé
Hosana
Hallelujah, všichni zpívají
Bible to je Boží dopis
7. SVAČINA
Děti mají vlastní
8. Lekce – UČITELÉ, POMOCNÍK Z ŘAD DĚTÍ (NESE KONÍKA)
scénka narození Ježíše s maňásky Marií a Josefem, plyšovým koněm a hračkou miminka, CD s vánočními koledami typu Narodil se Kristus Pán
Nejdříve si prosím přečtěte Lk 2, 1-7
(Během této třetí vánoční lekce jsme v úvodu zopakovali Marii a Josefa. Dnes si odehrajeme narození Ježíše. Potichu hraje CD)
U1 má maňáska Marii a Josefa. U2 je vypravěč:
Tak děti, na začátku nedělky jsme si spolu připomněli, kdo je Marie a Josef. No ale co ta prázdná postýlka? Teď si to spolu řekneme. Stalo se to takhle. Víme, že k Marii přišel anděl a řekl jí, že se jí narodí miminko, Boží syn. Josef, který měl Marii rád, poslechl anděla a Marii si vzal za ženu. Jeden král rozkázal, že se musí spočítat všichni lidé v jeho království a že každý musí jít do svého rodného města. I Josef s Marií se museli jít zapsat. Josefova rodina pocházela z Betléma a tak musel s těhotnou Marií cestovat ze svého domu v Nazaratu do Betléma….. Maňásci nasednou na koníka a cestují směrem k jesličkám.
Když dojeli do Betléma, tak miminko chtělo na svět. Ale nikde nebyl pro Josefa s Marií volný pokoj….. Maňásek Josef ťuká na jakoby různé dveře (zeď) a U2 mu odpovídá “Obsazeno/nemáme žádný volný pokoj/jděte jinam” … několikrát. …
Nakonec našli místo ve stáji. …. Maňásek Josef řekne:
Tady ve stáji je volno. ….Děti a tam se narodilo Marii dětátko. Marie je dala do jesliček…. do jesliček položíme hračku miminka.
Tak děcka, uhodnete už někdo, jak se jmenovalo to miminko v jesličkách? … Ježíš
9. MODLITBA – Učitel 1
Sedneme si do kolečka a až se domodlí učitel, pošle se dokola miminko a každé dítě poděkuje za Ježíše.
Pane Bože, děkujeme ti za Ježíše, za tvého Božího syna, který se narodil, aby nás zachránil. Děkujeme ti za tenhle dárek, děkujeme ti za Ježíše.
Dítě jeden po druhém řekne: Pane Bože, děkuju ti za Ježíše.
10. VERŠ – Cinkání s chrastítky = 6 chrastítek – Učitel 2
Mechanika: 6 chrastítek rozmístíme na různá místa dokola v místnosti – např. na židličku, na stoleček, na botník, prostě 6 míst. Na každém místě je 1 chrastítko. Dítě běží k chrastítku a zachrastí jím a řekne 1 slovo z verše, poslední je odkaz.
Děti, představte si, když malé miminko brečí, a Ježíš byl taky malé miminko, potřebuje utěšit a na to je chrastítko. My teď budeme chrastit na 6 různých místech v místnosti a vždycky řekneme 1 slovo z verše. Nakonec řekneme spolu odkaz.Pak běží další dítě. Prosinec: Dnes se vám narodil Spasitel. Lk 2,11
11. VYRÁBĚNÍ – FIGURKY ANDĚLŮ, PASTÝŘŮ (podle nápadu učitelů)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s