Lekce

LEKCE – Interaktivní jesličky s pastýři

Vanoce_figurkyTéma: Interaktivní jesličky s pastýři
Pastýři nám ukazují, jak se Ježíši poklonit. = Hlavní myšlenka
Verš:  Dnes se vám narodil Spasitel. Lk 2,11 (EKU)

1. PŘIVÍTÁNÍ – přivítání s písničkou „Pán Bůh nám to dal”- Učitelé
Pustí se písnička na CD.
2. PRAVIDLA SEMAFOR – Učitel 2
a) Otázka: Děti, víte co je semafor? Kde semafory jsou?
b ) Vysvětlíme dětem stručně a jasně nová pravidla: Každé dítě má svůj kolíček s obrázkem a jménem. Všichni začínáme na zeleném světle semaforu se smilíkem. Když dítě zlobí, posune se o jednu barvu na semaforu nahoru na oranžovou s trochu zamračeným smilíkem (oranžová barva = varování). Když dál zlobí, posune se na červenou barvu s úplně zamračeným smilíkem (červená barva = stop). V tom případě jde na 3 minuty na hanbu na židli do rohu. Pokud dítě zlobí potřetí, zavolají se rodiče a odvedou si dítě na zbytek doby na dospělácké shromáždění a dítě se již ten den nemůže do nedělky vrátit. Pokud je dítě hodné a zůstane na zelené barvě semaforu, dostane na konci programu nálepku.

3. Vstupní aktivita – Učitel 1
Kulisa jesliček z pěnových kostek, maňásci maminka Marie a Josef, plyšové miminko, 1 maňásek jako pastýř. /
Lze take použít jiný Betlém, pokud si můžete donést.
Z pěnových kostek se udělá malý domeček, dovnitř se dájí 2 židličky a doprostřed postýlka/krabice, připraví se maňásci a miminko (maňásci do kostýmu – ve skladu najdete krabice a různé látky a kostýmy):
Ukážeme dětem nejdřív prvního maňáska, Marii. Ptáme se dětí: Děti, víte, kdo to je? Je to jedna maminka, o které jsme si při minulých nedělkách povídali. Byla z Nazareta a čekala miminko. Kdo ví, kdo to je? Jak se jmenuje? (můžeme dát nápovědu, její jméno začíná na písmeno … M) To dítě, které to uhodne, dostane maňáska a řekneme mu, aby ho dal do jesliček. Obdobně i s druhým maňáskem, Josefem (ptáme se, nápověda J, další dítě umístí Josefa do jesliček). No a děti, tady mezi Josefem a Marií něco je. Co to je, děti? Děti říkají…. postýlka/jesličky. … ano, minule jsme si povídali o tom, že v těch jesličkách bylo narozené miminko, malý Ježíš. No a dneska se dozvíme, kdo nově narozeného Ježíše přišel navštívit a poklonit se mu.

4. SBÍRKA – kartičky se zvířecím pexesem – pexeso, asi 10 zvířátek, jedno z nich bude např. ovečka, kravička a oslík – Učitel 2
Po místnosti schováme 12-20 kartiček se zvířátky (6-10 dvojic). Děti musí kartičky najít a pak si společně říkáme názvy zvířátek a jaký dělají zvuk.
Tak děti, kdo pozná tohle zvířátko? … Jak dělá? Víte, která zvířátka mohla být ve stáji u jesliček, kde se Ježíš narodil? …. Ovečka, oslík a vůl. Jako se Bůh stará o zvířátka, tak se stará o nás. A my mu za to můžeme poděkovat i tak, že dáme korunky do sbírky pro jeho rodinu, církev.

5. 4 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI – např. Běhací štafeta se 4 zrcadýlky na 4 židličkách – Učitelé
Nejdřív ukážeme dětem 4 nej věci u stolu: 1. Bůh mě miluje, 2. Zhřešil jsem. 3. Ježíš za mě zemřel, 4. Musím se rozhodnout žít pro Ježíše. Pak si uděláme se 4 nej věcmi hru. Do místnosti dáme 4 židličky (4 rohy) a na ně 4 zrcadílka. Na jednom místě je start, tam stojí děti. První dítě vyběhne k první židličce a s pomocí učitele tam ukáže do zrcadla SVÝMA RUKAMA první nejdůležitější věc, pak běží k druhé židličce a do zrcadílka ukáže 2. Nej věc. Cílem je, aby se děti v zrcadílku viděly.

6. 3 CHVÁLY PLUS NÁCVIK Narodil se Kristus Pán – Učitelé
Hallelujah, všichni zpívají – na CD
Bible to je Boží dopis – na CD
NARODIL SE KRISTUS PÁN – NÁCVIK REFRÉNU

7. SVAČINA
Děti mají vlastní

8. Lekce – Učitelé
scénka narození Ježíše s maňásky Marií a Josefem, hračkou miminka, CD Narodil se Kristus Pán, plyšová ovečka, maňásci pastýřů a anděla (papírové figurky jsou na okně ve třídě)
Nejdříve si prosím přečtěte Lk 2, 1-16
Potichu hraje CD
Děti, kdo bude dneska hrát pastýře, anděla, ovečku (větší děti mohou hrát s maňásky)?
Tak děti, na začátku nedělky jsme si spolu připomněli, kdo je Marie a Josef a kdo je to miminko v jesličkách. Jak se to miminko ještě jednou jmenuje? … Ježíš. Víme, že když se narodilo Marii dětátko, byla s Josefem v Betlémě a protože nikde jinde nebylo místo na spaní, zůstali u zvířátek ve stáji. Proto, když se Ježíš narodil, dali ho do jesliček.
Když se Ježíš narodil, kousek od nich v noci pásli pastýři ovečky. Pastýřům se ukázal anděl a řekl jim (Šárka/dítě přilétne s papírovým andělem – figurka je v církvi):
“Dnes se Vám narodi l Spasitel. Najdete dětátko v plenkách, položené do jesliček.” … Šárka/dítě
“Tak si pastýři řekli, půjdeme se na to do Betléma podívat.” … 2 děti s maňásky pastýřů a plyšovou ovečkou dojdou k jesličkám.
Našli miminko a všechno tak, jak říkali pastýři. Pastýři chválili Boha.
Děti řeknou: Huráááá

Kdybyste něco chtěli děckám pustit JEDNO Z TĚCHTO DVOU VIDEÍ:
1. příběh bezeslov – 2 min http://www.youtube.com/watch?v=-TQP2XvKdIU
2. anglickou verzi dětmi hraných jesliček – 8 min. http://www.youtube.com/watch?v=Ff1MVlXhM08

9. MODLITBA – Učitel 1
Sedneme si do kolečka a až se domodlí učitel, pošle se dokola plyšovou ovečku a každé dítě se pomodlí, např.:
Pane Bože, děkujeme ti za Ježíše, za tvého Božího syna.
Pane Bože, děkuju ti za pastýře, že nám ukázali, jak se Ježíši poklonit.
Pane Bože, pomoc nám mít Ježíše tak rádi, jako pastýři.

10. VERŠ – Cinkání s rolničkami = chrastítko s rolničkou, pěnové puzzle kostky – Učitel 2
Mechanika: na zem dáme 6 puzzle kostek za sebou. Děti si stoupnou do řady za sebou. První dítě dostane rolničku a skáče z 1 podložky na druhou a při tom cikná. Na každé podložce řekne 1 slovo z verše, poslední je odkaz:
“Děti, pastýři pasou ovečky. Někdy ovečky na krku mají zvoneček nebo rolničku. Tak vy teď dostanete rolničku, budete jako ovečky a budete moc zazvonit a při tom říkat verš. Skočíte na první kostku a řeknete první slovo z verše a zazvoníte, pak na druhou kostku a znovu zazvoníte a to až na konec. Nakonec řekneme spolu odkaz.”
Verš: „Dnes se vám narodil Spasitel. Lk 2,11“

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s