Lekce

LEKCE – Ježíš zvítězil nad pokušením

jezis_poust_cislaTéma: Ježíš zvítězil nad pokušením
Hlavní myšlenka: Ježíš porazil ďábla Božím slovem.
Verš: Immanuel‘, … znamená: ‚Bůh s námi.‘.. (Matouš 1,23)
Bible:  Lukáš 2,49, Marek 1:12-13, Matouš 4,1-11

1. PŘIVÍTÁNÍ – přivítání s písničkou „Pán Bůh nám to dal” – Učitelé
Pustí se písnička na CD

2. PRAVIDLA SEMAFOR – Učitel 2/pomocník
a) Otázka: Děti, víte co je semafor? Kde semafory jsou?
b) Vysvětlíme dětem stručně a jasně pravidla: Každé dítě má svůj kolíček se svým jménem. Všichni začínáme na zeleném světle semaforu se smajlíkem. Když dítě zlobí, posune se o jednu barvu na semaforu nahoru na oranžovou s trochu zamračeným smajlíkem (oranžová barva = varování, učitel dítě napomene). Když dál zlobí, posune se na červenou barvu s úplně zamračeným smajlíkem (červená barva = stop, učitel dítě znovu napomene) a v tomto případě jde dítě na 3 minuty na hanbu na židli do rohu. Pokud dítě zlobí potřetí, zavolají se rodiče a odvedou si dítě na zbytek doby na dospělácké shromáždění a dítě se již ten den nemůže do nedělky vrátit. Pokud je dítě hodné a zůstane na zelené barvě semaforu, dostane na konci programu nálepku.

3. SBÍRKA A ÚVOD DO LEKCE – Učitelé
Pomůcky: tác, ovoce na kousky, čokoládové/jiné bonbóny zabalené
Děti, představte si, že máte bolavé zoubky a musíte jít k zubaři. Maminka vám řekne, protože tě bolí zoubky, nesmíš jíst bonbóny, jen ovoce.
Já tady mám tác a na něm je ovoce a bonbóny. Každý si můžete vzít ovoce. Bonbón si nesmíte si kvůli bolavým zoubkům, jak to řekla maminka. Vezměte si každý 1 kousek ovoce (pak se oba učitelé otočí k oknu a dělají jakože něco hledají na okně, tác je pořád na stole, pak se učitelé vrátí)
Děti, kdo z vás jste měl chuť na bonbón? Tomu se říká zkouška nebo pokušení. Víte, že něco nemáte dělat, ale máte chuť to udělat. To je pokušení. Řekneme si spolu nahlas: pokušení. Ty z vás, kdo jste si vzali bonbón, ho vraťte. Když v pokušení prohraju a udělám to, co nemám, říká se tomu hřích. Hřích je třeba to, že neposlechnu maminku. Řekneme si spolu nahlas: hřích.
My už víme, že Ježíš nezůstal miminko, že vyrostl a byl pokřtěn. Dneska se dozvíme, že Ježíš taky zažíval zkoušky a pokušení jako my. Uvidíme, jak to udělal, že pokušení zvládl a přemohl. Bůh mu pomohl, ale jak? To se dnes dozvíme, abychom taky my mohli zvládat pokušení.
My teď spolu můžeme poděkovat Bohu, že nám pomáhá zvládnout pokušení. Poděkovat mu můžeme i tím, že dáme Pánu Bohu korunky do sbírky. Korunky se pak použijí na věci tady v nedělce, třeba se koupí nálepky, odměny nebo barevné papíry.
4. 4 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI FORMOU HRY – Učitel 2
Pomůcky: dětský plastový vozíček (hračka), 4 kostky se 4 nej věcmi, 4 židličky.
Všechny 4 nej věci si nejdřív spolu řekneme:
1. Bůh mě miluje, 2. Zhřešil jsem, 3. Ježíš za mně zemřel, 4. Musím se rozhodnout žít pro Ježíše.
Teď si zahrajeme hru – Děti, kde se dá sbírat dobré ovoce? Třeba doma na zahrádce. No a my do vozíčku nebudeme sbírat ovoce, ale kostky se 4 nej věcmi. U žáby je start, vy ve dvojici s vozíkem vyjedete k první židličce, dáte kostičku do vozíku a řeknete 1. nej věc, pak pojedete ke druhé židličce, tam seberete 2. nej věc a řeknete ji atd, až přijedete zpátky do cíle.

5. CHVÁLY z CD – Učitelé
Ať jsi velký nebo malý
Silný Bůh
Špička

6. Lekce – Ježíš zvládl pokušení – Učitelé

Pomůcky: příběh z tabletu/očíslované barevné obrázky, před nedělkou se schovají, černý kabát a kámen na ďábla, cereálie a bílý plášť na anděla, Biblák (maňásek).
Děti, jak Ježíš zvládl zkoušky nám ukáže 5 obrázků, které jsou tady někde schované, jděte a najděte je. Kdo najde obrázek, přinese ho sem na zem. …. děti hledají a přinesou.
Kdo obrázky srovná podle čísel od 1 do 5 na zemi?
1 – Na prvním obrázku je Ježíš, který po křtu, odchází na poušť, kam ho vede Duch svatý.
Ježíš byl v poušti 40 dní, to jo hoooooooodně dlouho. Co myslíte, jak se cítilo Ježíšovo bříško, když byl 40 dní na poušti a nejedl? ……..měl velký hlad.
2 – Proto ho přišel zkoušet Ďábel. Děti, kdo je podle vás Ďábel? …. to je moc zlý nepřítel všech lidí a Boha. Ďábel řekl Ježíši: „Jsi-li Syn Boží, řekni, ať se z těchto kamenů stanou chleby.“
(Přijde na scénu Maruška v černém kabátě a v ruce má kámen a ukazuje všem na kámen a jako si ho strká do pusy.)
3 – A co udělal Ježíš? Jak se ubránil? To vidíme na dalším obrázku. Ježíš použil Boží slovo (učitel vezme Bibláka) a PUSOU ŘEKL verš z Bible: „Je napsáno: ‚Člověk nebude živ jen chlebem, ale každým Boží slovem.“
4 – Takhle podobně ďábel zkoušel Ježíše celkem 3x. Ježíš vždycky PUSOU ŘEKL Boží slovo a nakonec ďábla odehnal: Odejdi! A on odešel. Ďábel prohrál a Ježíš pokušení zvládl.
5 – A víte co se stalo nakonec? Když ďábel odešel, přišli andělé a obsluhovali Ježíše, dali mu napít a najíst.
… Poprosíme 1 dítě z nedělky, které si vezme bílý plášť a křídla a donese ostatním dětem a učiteli připravené cereálie a džbán se šťávou.

7. Svačina
Děti mají vlastní svačinu nebo dojí cereálie z lekce

8. VERŠ – skákání s maňáskem Biblákem – Učitel 2
Verš: Immanuel‘, … znamená: ‚Bůh s námi.‘ Matouš 1,23
Po podlaze v místnosti je nalepených 7 stop. Děti skáčou po jednom, první dítě dostane Bibláka a s ním odskáče verš (1 stopa = 1 slovo z verše). Po odskákání dostane dítě odměnu. Pak jde další dítě.
9. MODLITBA s maňáskem Biblákem – Učitel 1
Děti sedí v kroužku a učitel má Bibláka. Učitel řekne, co bylo pro něho zkouškou/pokušením a jak mu Boží slovo pomohlo, pak pošle dál Bibláka a zeptá se dítěte, co je pro něj těžké, co je pro něj pokušení a pomůže mu se za to pomodlit nebo mu řekne k tomu verš z Bible, např.: Pane Bože, prosím tě, pomoz mi poslouchat rodiče atd. Nakonec se modlí učitel: Pane Bože, děkujeme ti za Ježíše, že nám ukázal, jak zvládat pokušení a že máme Boží slovo, které nám při pokušení pomáhá vyhrát.

10. VYRÁBĚNÍ – VYBARVOVÁNÍ PODLE BAREV – Učitelé
Pomůcky: šablony, pastelky
Před nedělkou připravíme vzor – děti vybarvují obrázek podle čísel.
Učitel dopíše: Ježíš porazil ďábla Božím slovem.

11. ODMĚNY A BONBÓNY – razítka na zvířátka – Učitelé
Poslušné děti (které zůstaly na zelené barvě semaforu) navíc dostanou na konci nedělky nálepku. Všichni dostanou 1 razítko na své zvířátko.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s