Lekce

LEKCE – Ježíš uzdravuje v sobotu

Téma: Ježíš uzdravuje v sobotu
Hlavní myšlenka: Ježíš má takovou moc, že nám odpouští hříchy a uzdravuje nás.
Verš: Byly to naše nemoci, které snášel, a naše bolesti, které nesl. Iz 53,4 CSP
Bible:  Marek  3:1-8

1. PŘIVÍTÁNÍ – přivítání s písničkou „Pán Bůh nám to dal” (CD 2, track 18) – Učitelé
Pustí se písnička na CD

2. PRAVIDLA SEMAFOR – Učitel 2
a) Otázka: Děti, víte co je semafor? Kde semafory jsou?
b) Vysvětlíme dětem stručně a jasně pravidla: Každé dítě má svůj kolíček se svým jménem. Všichni začínáme na zeleném světle semaforu se smajlíkem. Když dítě zlobí, posune se o jednu barvu na semaforu nahoru na oranžovou s trochu zamračeným smajlíkem (oranžová barva = varování, učitel dítě napomene). Když dál zlobí, posune se na červenou barvu s úplně zamračeným smajlíkem (červená barva = stop, učitel dítě znovu napomene) a v tomto případě jde dítě na 3 minuty na hanbu na židli do rohu. Pokud dítě zlobí potřetí, zavolají se rodiče a odvedou si dítě na zbytek doby na dospělácké shromáždění a dítě se již ten den nemůže do nedělky vrátit. Pokud je dítě hodné a zůstane na zelené barvě semaforu, dostane na konci programu nálepku.

3. SBÍRKA A ÚVOD DO LEKCE – Učitel 1
Pomůcky: polštářek, dečka
Zu. chce jako uložit Lucinku k odpolednímu spánku a Lucince se nechce…
Zu: Lucinko, tady máš deku, tak si pěkně lehni a po obědě se vyspinkej…
Lu: A proč? Mě se spát vůbec nechce!
Zu: Spinkat potřebuješ, abys byla odpoledne odpočinutá a měla dost síly na hraní.
Lu: Ach jo, radši bych si šla hrát rovnou…
Zu: Děti, kdo z vás chodí ve školce po obědě spinkat?
Skoro všichni, že? A máte spaní rádi? … Spánek je důležitý a všichni ho potřebujeme, kdybychom nespali, brzo bychom neměli na nic sílu. I Bůh si odpočinul, když stvořil svět. Víte, za kolik dní Bůh svět stvořil? …děti říkají… za 6. A co Bůh dělal 7. den? … děti hádají….Odpočinul si.
Je to tak, už od začátku stvoření světa Bůh určil sedmý den jako den odpočinku a den chválení Boha a tomu se začalo říkat sabat, neboli česky sobota. Teď odpočíváme v sobotu i neděli, ale dřív se odpočívalo jen v sobotu a sobota byla 7. den.
V dnešním příběhu uvidíme, jak se budou někteří lidé zlobit na Ježíše kvůli tomu, co v sobotu dělal, že jenom „neodpočíval.“ Uvidíme, co se stalo. Řekneme si: sobota.
Teď spolu můžeme poděkovat Pánu Bohu, že nám dal spánek i den na odpočinek a že tak můžeme vždycky nabrat novou sílu. Poděkovat mu můžeme i tím, že dáme Pánu Bohu korunky do sbírky. Korunky se pak použijí na věci tady v nedělce, třeba se koupí nálepky, odměny nebo barevné papíry. – SBÍRKA

4. 4 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI FORMOU HRY – Učitel 2
Pomůcky: …
Všechny 4 nej věci si nejdřív spolu řekneme: 1. Bůh mě miluje, 2. Zhřešil jsem, 3. Ježíš za mně zemřel, 4. Musím se rozhodnout žít pro Ježíše. Teď si zahrajeme hru: …

5. CHVÁLY z CD – Učitelé
Ať jsi velký nebo malý
Father God created the world
Silný Bůh

6. Svačina
Děti mají vlastní svačinu

7. Lekce – Ježíš uzdravuje v sobotu Marek  3:1-8 – Učitel 1
Pomůcky: 2. obrázky k příběhu
Obr. 1 – Jednou v sobotu šel Ježíš učit zase do synagogy. V synagoze se schází židé a je to něco jako dnes pro nás kostel. Tam byl ochrnutý člověk, měl odumřelou ruku. Děti, co je to ochrnutý? Co to asi znamená, že měl odumřelou ruku?
Obr. 2 – Ježíš řekl tomu pánovi s odumřelou rukou: „Postav se doprostřed.“ Děti, co myslíte, co se stalo potom? …
Obr. 3 – Kolem Ježíše byli i farizeové, měli zlá srdce. Ježíš se jich zeptal: „Je v sobotu dovoleno udělat něco dobrého, nebo zlého? Někoho zachránit, nebo zabít?“ Ale zlí farizeové nevěděli, co říct, tak mlčeli.
Obr. 4 – Ježíš se na ně rozzlobil, ale také mu bylo hrozně moc líto, že mají tak tvrdá srdce. Řekl tomu pánovi s odumřelou rukou: „Natáhni svou ruku.“ Natáhl ji, a jeho ruka byla uzdravena. Hurá!!! Řekneme si hurá!!!
Farizeové to viděli, ale s jejich srdcem to nic neudělalo, bylo dál tvrdé.Chtěli Ježíše zajmout a zabít.

8. MODLITBA – Učitel 1
Pomůcky: kámen, 1 vzor z vyrábění/polštářek srdíčko pokud máte doma
Děti, je to zvláštní, že farizeové měli Ježíše i to jak uzdravil ruku toho pána přímo před očima a vůbec z toho neměli radost. Naopak si mysleli, že v sobotu je pravidlo odpočívat a proto se nesmí nic dělat, ani uzdravovat a pomáhat lidem. Srdce farizeů bylo tvrdé jako kámen (ukázat kámen).
Ježíš věděl, že sobotu Jeho otec určil jako den odpočinku, ale taky věděl, že záchrana života je důležitější než odpočinek. Ježíš měl měkké srdce plné soucitu s lidmi. To je Boží láska, ne to, jestli se naoko dodržují pravidla a přitom je srdce zlé jako u farizeů.
Já vám teď pošlu měkké srdíčko a společně se budeme modlit. Můžete Ježíši poděkovat, že nás má tak rád a pomáhá nám, kdykoli je to potřeba. Nebo můžete Ježíše poprosit, abyste měli taky takové měkké srdce jako měl on.

9. VERŠ – skákání po stopách (jednotlivě/ve dvojicích podle počtu dětí) – Učitel 2
Verš: Byly to naše nemoci, které snášel, a naše bolesti, které nesl. Iz 53,4 CSP

10. VYRÁBĚNÍ – Srdíčka s mini bambulkami – Učitelé
Udělat si 1 vzor!
Pomůcky: 12 šablon srdce ze čtvrtky/barevné čtvrtky (oboje čtvrtky na místě), lepidla, bambulky (na místě), samolepky, lze i magnet (na místě)
Postup: děti dostanou šablonku (větší si ji mohou sami vystřihnout) a tu si polepí bambulkami (s lepidlem) a samolepkami.
Idea: Děti, dejte si doma tohle svoje srdíčko někam na oči a vždycky když ho uvidíte, vzpomeňte si na Ježíše, jak měl měkké srdíčko a jak miloval lidi a pomáhal jim, uzdravoval je. Pak se zamyslete, jestli máte vy sami teď taky tak měkké srdíčko.

11. ODMĚNY A BONBÓNY – razítka na zvířátka – Učitelé

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s