Lekce

LEKCE – Čím se člověk ušpiní

Téma: Čím se člověk ušpiní teapots
Hlavní myšlenka: Člověk se neušpiní jídlem, ale tím, co mu jde ze srdce
Verš: Ježíš mu řekl: Nikdo nepřichází k Otci, než skrze mne. J 14,6
Marek 7:1-23

1. Přivítání s rolničkami a písničkou na CD „To je supr” – Učitelé

2. PRAVIDLA SEMAFOR – Učitel 2
a) Otázka: Děti, víte co je semafor? Kde semafory jsou?
b) Vysvětlíme dětem stručně a jasně nová pravidla: Každé dítě má svůj kolíček s obrázkem a jménem. Všichni začínáme na zeleném světle semaforu se smilíkem. Když dítě zlobí, posune se o jednu barvu na semaforu nahoru na oranžovou s trochu zamračeným smilíkem (oranžová barva = varování). Když dál zlobí, posune se na červenou barvu s úplně zamračeným smilíkem (červená barva = stop). V tom případě jde na 3 minuty na hanbu na židli do rohu. Pokud dítě zlobí potřetí, zavolají se rodiče a odvedou si dítě na zbytek doby na dospělácké shromáždění a dítě se již ten den nemůže do nedělky vrátit. Pokud je dítě hodné a zůstane na zelené barvě semaforu, dostane na konci programu nálepku.

2. ÚVOD DO TÉMATU, SBÍRKA – Učitel 1
Pomůcky: obrázky 2 konvic, 1. hezká vybarvená a 2. ošklivá
Každý obrázek se rozstříhá na 4 ks a všech 8 ks se schová po třídě, děti hledají, pak skládají
Děti, tady někde ve třídě je 8 kousků 2 různých obrázků, zkuste je všechny najít, přinést doprostřed a pak je zkusíme složit….
Děti, co na těch obrázcích je? … 2 konvice na čaj. Která z nich se vám víc líbí a proč? … je barevná… Když budete mít žízeň, ze které byste se napili? … Z té hezčí, protože pěkně vypadá? … Teď si uděláme takový pokus a zjistíme, jak to s těmi konvicemi je. Pokus a pomůcky: 2 hrnečky/2 termosky – 1 z nich vypadá hezky a lákavě a druhá staře či ošklivě či rozbitě plus 2 průhledné skleničky, v jedné termosce je čistá voda, ve druhé slabé kafe, CHLEBA
Děti, teď tady mám 2 doopravdické konvice. Která se vám libí a proč? A ze které byste se napili? … děti říkají. Tak a my si nejdřív nalijeme pití z té krásné konvice. Ale co to je? To je nějaké špinavé a smrdí to? To není vůbec čistá voda! Tak snad bude něco k pití v té druhé konvici? Hurá, tady je čistá dobrá voda, tak se můžu napít!
Děti, viděli jsme, že nás nejdřív lákala ta krásná konvice a hned jsme si mysleli, že v ní bude i něco dobrého na pití. Ale vůbec na tom nezáleželo, že byla zvenku pro oko hezká, protože uvnitř bylo odporné pití. No a ta druhá, která zvenku vypadala ošklivě, tak nakonec v ní byla moc dobrá voda voda na pití.
A představte si, že tak to někdy může být i s lidmi. Nezáleží na tom, jak krásně vypadají zvenku, ale jestli zevnitř z jejich srdce vychází taky krásné či ošklivé věci a o tom už vyprávěl Ježíš a my si ten příběh za chvíli spolu řekneme.
Teď spolu můžeme Pánu Bohu poděkovat, že když máme žízeň, máme co pít a že tady netrpíme nedostatkem vody nebo žízní. Poděkovat mu můžeme i tak, že dáme korunky do sbírky. Penízky se pak použijí na nákup potřebných věcí do církve a do nedělky, třeba papírů, bonbónů nebo nálepek.

4. 4 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI FORMOU BĚHACÍ/POHYBOVOU HRY – Učitel 2
Pomůcky: …
Děti nejdříve si zopakujeme 4 nej věci. Všechny 4 nej věci si teď spolu řekneme:
1. Bůh mě miluje, 2. Zhřešil jsem, 3. Ježíš za mně zemřel, 4. Musím se rozhodnout žít pro Ježíše.
Abychom si 4 nej věci zapamatovali, zahrajeme si teď spolu hru: …

5. 3 CHVÁLY Z CD – Učitelé
Ať si velký nebo malý
Otec Bůh stvořil svět
Byl jsem stvořen, abych tebe uctíval – pomalá chválící

6. Čůrací pauza (jdeme se všemi dětmi na WC)
7. Svačina (děti mají vlastní)

8. Lekce – Příběh – Učitelé
Odvyprávíme dětem příběh (pomůcka chleba):
Kolem Ježíše byli učedníci a přišli k němu i někteří z učitelů Zákona. A ti učitelé uviděli některé z Ježíšových učedníků, že jedí chleby nečistýma, neomytýma rukama. (jeden učitel je učedník a jí chleba)
Tihle učitelé totiž nejedí, dokud si k zápěstí neumyjí ruce. Když přijdou z trhu, nejedí, dokud se neomyjí.
Proto se učitelé Zákona Ježíše ptali: „Proč tvoji učedníci nežijí podle našich tradic, ale jedí chléb nečistýma rukama?“ Ježíš jim na to ale řekl: „Vy pokrytci. Vy jste opustili Boží přikázání a držíte se radši lidských výmyslů.“
Pak Ježíš k sobě zavolal ostatní lidi a řekl jim: „Poslyšte mne a pochopte. Nic, co vchází do člověka, ho nemůže ušpinit, ale co z člověka vychází, to je to, co ho špiní.
Když pak přišli do domu, ptali se ho na to jeho učedníci.
Co to znamená (učitel říká jako učedník)?
Ježíš řekl: „Nerozumíte, že všechno, co zvnějšku vchází do člověka, ho nemůže ušpinit, protože to nevchází do jeho srdce, ale do břicha a vychází do záchodu? To, co z člověka vychází, to člověka špiní.

9. MODLITBA – Učitel 2, pomůcky (2 kostky ze 4 Nej věcí – X a kříž)
Děti, špiní tedy člověka před Bohem to, že jí se špinavýma rukama? NE. Před Bohem ho to nešpiní. Ježíš v příběhu učedníkům vysvětlil, že to, co špatného vychází z lidského srdce, to člověka špiní. Co špatného může vyjít z lidského srdce? CO myslíte? … děti zkusí tipovat. Učitel napoví: …ze srdce lidí vychází zlé myšlenky, krádež, vražda, lež, závist, urážky, pýcha… to je hřích (ukázat X a říct si společně: zhřešil jsem)
Myslíte, že existuje nějaký způsob, jak se můžeme od těch všech věcí očistit? My samotní na to nestačíme, ale Ježíš nás svou smrtí na kříži očistil. A proto teď můžeme být před Bohem čistí. Ne kvůli tomu co děláme nebo neděláme, ale kvůli tomu, co pro nás udělal Ježíš. …to je kříž (ukázat kříž a říct společně: Ježíš za mě zemřel)
Modlitba – 2 kola, 1. kolo: nejdřív se posílá „X“ a učitel a děti prosí za odpuštění, např.: Pane, prosím, odpusť mi, že jsem lhal kamarádovi ve školce.
2. kolo: posílá se „kříž“ a učitel a děti se modlí, např: Ježíši, děkuju ti, že jsi mě svou smrtí očistil.

10. VERŠ – Učitel 1, Pomůcky: …
Verš: Ježíš mu řekl: Já jsem ta Cesta, Pravda i Život. …Nikdo nepřichází k Otci než skrze mne. J 14,6 (Děti se učí 2. část verše z Jana, první už umí z ledna.) Po podlaze ve třídě se dá za sebou 8 puzzle kostek, děti do řady. První dítě skáče z jedné kostky na druhou a říká slova verše, pak jde další.

11. VYRÁBĚNÍ – Srdíčko pro rodiče – Učitelé
Pomůcky: …
Před nedělkou si uděláme 1 vzor.
Inspirováno předlohou: http://ministry-to-children.com/preschool-bible-lesson-what-defiles-a-person/

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s