Lekce

LEKCE – Ježíšova podobenství: Pozvání na hostinu

Téma: Ježíšova podobenství (Pozvání na hostinu), Lukáš 14, 15-24
Verš: Hledejte nejprve Boží království a jeho spravedlnost, a toto vše vám bude přidáno. Mt 6,33

1. Představení a přivítání s písničkou „Pán Bůh nám to dal“ na počítači s repro – Učitelé

2. Pravidla Semafor – Učitel 2
Zelená, žlutá a červená – barvy lze říct v ČJ a AJ (ESP) a nechat děti ukázat, jaký předmět je v místnosti zelený, jaký žlutý a jaký červený.
a) Otázka: Děti, víte co je semafor? Kde semafory jsou?
b) Vysvětlíme dětem stručně a jasně nová pravidla: Každé dítě má svůj kolíček s obrázkem a jménem. Všichni začínáme na zeleném světle semaforu se smilíkem. Když dítě zlobí, posune se o jednu barvu na semaforu nahoru na žlutou s trochu zamračeným smilíkem (žlutá barva = varování). Když dál zlobí, posune se na červenou barvu s úplně zamračeným smilíkem (červená barva = stop). V tom případě jde na 3 minuty na hanbu na židli do rohu. Pokud dítě zlobí potřetí, zavolají se rodiče a odvedou si dítě na zbytek doby na dospělácké shromáždění a dítě se již ten den nemůže do nedělky vrátit. Pokud je dítě hodné a zůstane na zelené barvě semaforu, dostane na konci programu nálepku.

3. Úvod do tématu – Učitel 1
Hádanka – oslava narozenin – děti sedí u stolu.
Pomůcky: modelíny, dortové svíčky, košíčky od muffinů.
Děti sedí okolo stolu, nejdřív učitel vymodeluje kuličku, pak ji dá do košíčku a zabodne do ní dort. svíčku a ptá se dětí: Děti, co vám tohle připomíná? Jako co to vypadá? Jako dortík. A kdy jíme dortík? A kdy je na něm svíčka, kdy ho jíme? … Na narozeniny, ano!!! A naše dnešní Ježíšovo podobenství bude o jednom pánovi, co taky pořádal velikou oslavu.
Pak rozdáme dětem modelínu, každý si zkusí udělat z modelíny kuličku a dát ji do košíčku a dát tam svíčku.

4. Svačina & čůrací pauza … A kdo už máte hlad? Tak se taky nasvačíme

5. Lekce – Učitelé
Pomůcky: narozeninové čepičky, barevné kartičky se jménem
Tak děti, tak se připravíme na tu oslavu. Když slavíte narozenin, slavíte to sami nebo s kamarády? Ano, pozvete kamarády ze školky/z ulice. I náš pán z Ježíšova podobenství taky poslal pozvánky a pozval přátele – učitel rozdá kartičky. Připravil všechno na oslavu: jídlo, dort (přineseme modelínový muffin z úvodu) a vyzdobil dům – dáme všem dětem čepičky.
V čas oslavy poslal pán svého posla za přáteli, aby jim řekl, že už je vše připraveno a mohou přijít. Hurá!!! To bude krásná oslava!!!
ALE OUHA. Jeden kamarád za druhým se začali vymlouvat. Míša přijde k dítěti, vezme do ruku jeho kartičku a řekne: Oslava je připravená, pojď na oslavu mého pána.
Yas zahraje hlas dítěte a řekne: Koupil jsem dům a pole a musím se na ně podívat. Promiň, nepřijdu.
Míša přijde k 2. dítěti, vezme do ruku jeho kartičku a řekne: Oslava je připravená, pojď na oslavu mého pána.
Yas zahraje hlas dítěte a řekne: Koupil jsem krávy a jdu je vyzkoušet. Promiň, nepřijdu.
Míša přijde k 3. dítěti, vezme do ruku jeho kartičku a řekne: Oslava je připravená, pojď na oslavu mého pána.
Yas zahraje hlas 3. dítěte a řekne: Měl jsem svatbu, oženil jsem se. Promiň, nepřijdu.
Posel to řekl pánovi a pán se moc rozzlobil a řekl poslovi: Vyjdi rychle na náměstí a do ulic a přiveď sem chudé, postižené a slepé lidi. Posel to udělal a řekl, na oslava je ještě místo.
Pán odpoví: Jdi na cesty a vem tam další na oslavu. Bude to nádherná oslava, ale nikdo z těch prvních pozvaných, neochutná ani drobek z mé večeře.‘“

6. 4 Nej věci – Učitel 2
Pomůcky: 1 velký nafukovací míč, barevné kartičky se jménem na označení délky hodu (z lekce)
Nejdříve se opakují 4 nej věci, pak se hraje hra:
Děti stojí v řadě a učitel drží kartičky. První dítě stojí na startu a hodí a řekne 1 nej věc a pak hodí míč co nejdál, učitel označí místo kartičkou, pak řekne 2. nej věc a hodí znovu. Byl-li hod kratší, nic se nemění, byl-li delší, posune se kartička tam atd. Až první dítě 4xdohází, jde házet druhé dítě atd. Vyhrává ten, kdo hodil nejdál z holek a nejdál z kluků.

7. Modlitba a sbírka – Učitel 1
Nejdřív se pustí dětem opakovací video: http://www.max7.org/en/resource/ParableGreatBanquet
Děti, viděli jsme, že ti přátele, kteří byli pozvaní první na oslavu, tak řekli, že nemůžou, že mají něco důležitější na práci. A tak místo nich pán pozval jiné a o těch prvních kamarádech řekl, že nic z oslavy neochutnají. Někdo řekne, tak nevadí, přijdou na jinou oslavu. Ale Ježíš o téhle oslavě mluvil proto, že oslava je vlastně nebe. Oslava znamená, jestli člověk půjde k Bohu do nebe nebo ne. A kdo odmítne, tak se tam prostě nikdy nedostane. Chtěl byste teď někdo přijmout Ježíše do srdíčka, abyste se dostali do nebe? My se teď spolu budem modlit (modlitba v kroužku):
Posílá se barevná kartička (pozvánka): Pane Bože, chci jít jednou k tobě na oslavu do nebe, pomoz mi se tam dostat.  Kdo chce přijmout Ježíše do srdíčka? Kdo se přihlásí, s ním se 1 učitel modlí modlitbu spasení.

8. Vyrábění – Učitelé
Vybarvování

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s